niedziela, 7 maja 2017

Kastor zawsze da radę - "Kastor naprawia rower" oraz "Kastor uprawia fasolkę"

Bobra Kastora poznałymy już jakiś czas temu w sytuacji, gdy konstruował swoją własną skrzynkę na narzędzia ("Kastor majsterkuje"). Jednak, jak się okazuje, jest on wszechstronnie uzdolniony. Potrafi gotować oraz szyć, a także świetnie sprawdza się w roli ogrodnika oraz reperuje przebitą dętkę. Dzisiaj chciałybyśmy Wam przedstawić dwie książki z serii przygód Kastora, które kojarzą nam się z wiosną "Kastor uprawia fasolkę" oraz "Kastor naprawia rower".

Kastor naprawia rower


Maciuś dostał nowy rower i wraz z nadejściem ciepłych wiosennych dni pragnie go przetestować. Bobry wybierają się na wycieczkę rowerową połączoną z piknikiem, jednak ich plany krzyżuje brak powietrza w kole - Maciuś przebił dętkę. Na szczęście Kastor da radę w każdej sytuacji, a dziurawa dętka to dla niego pikuś. Bobry sprawnie naprawiają koło od Maciusiowego rowerka. Czy w związku z tym wyprawa dojdzie do skutku? O tym przekonajcie się sami, czytając najnowszą cześć z serii przygód Kastora.


Z książki dzieci dowiedzą się, co jest potrzebne do reperacji przebitej dętki i poznają kolejne etapy takiej naprawy: ściągnięcie koła, wyjęcie dętki, znalezienie dziury, oczyszczenie uszkodzonego miejsca i przyklejenie łatki, ponowny montaż koła. "Kastor naprawia rower" jest fantastyczną opowiastką dla małych fanów rowerów i wspaniałą lekturą, którą warto przeczytać na wszelki wypadek przed wycieczką jednośladami.

Kastor uprawia fasolkę


Wreszcie wiosna, a jak wiosna, to czas na sadzenie różnych roślin, które latem i jesienią dadzą nam przepyszne owoce i warzywa.
Bóbr Kastor wpadł na genialny pomysł uprawiania na swoim domowym parapecie fasolki Jaś. Razem z Maciusiem przygotowali odpowiednie donice, namoczyli nasiona, które następnie z ogromną precyzją umieścili w ziemi, podlewali je i cierpliwie czekali. Roślinki wykiełkowały, pojawiły się kwiaty, a nawet strąki. Kilka nasionek dało bobrom "przez całe lato piękne okno, a do tego przepyszny obiad".


Na końcu książki znajdują się dodatkowo "Rady ogrodnicze Kastora", z których dowiemy się m.in. w jakich warunkach najlepiej uprawiać fasolę, jak przechowywać nasiona oraz poznamy różne gatunki fasoli. Czytając "Kastor uprawia fasolkę", wraz z sympatycznymi bohaterami dziecko może prześledzić, jak przebiega proces uprawy fasolki a, dzięki szczegółowemu instruktażowi, samo posadzić i wyhodować własne roślinki. Będzie to cenna lekcja biologii oraz cierpliwości i odpowiedzialności za swoją "uprawę".

Obie książki są rewelacyjne. Łączą w sobie bajkową historyjkę z mnóstwem wartościowej, praktycznej wiedzy, która może zostać wykorzystana w codziennym życiu. Przesympatyczni bohaterowie podobają się kilkulatkom, przez co chętnie wracają do lektury. Duże, piękne ilustracje intrygują maluchy i zajmują je na długo, zaś towarzysząca im niewielka ilość tekstu nie przytłacza małego czytelnika. Warstwa tekstowa i graficzna wzajemnie się uzupełniają i angażują najmłodszych do wspólnego czytania.
My jesteśmy zachwyceni. Książki spodobały się nawet różanemu tatusiowi :-)
Przygody Kastora serdecznie polecamy wszystkim przedszkolakom oraz nieco młodszym dzieciom.Tytuł: Kastor naprawia rower, Kastor uprawia fasolkę
Tekst i ilustracje: Lars Klinting
Wydawnictwo Media Rodzina
Cena okładkowa: 19 złNapracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze: