poniedziałek, 1 maja 2017

Z wizytą w świecie słowiańskiej mitologii - "Czy to pies, czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów"

Dzisiaj u nas nowość Wydawnictwa OVO - "Czy to pies czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów", która przybliża młodszym i starszym czytelnikom świat zjaw, upiorów, bestii i demonów, żyjących w wyobraźni dawnych Słowian. Stworów przyjaznych i wrogich, łaskawych i mściwych, dobrodusznych i złośliwych, podstępnych, przebiegłych i z całą pewnością magicznych. Miejcie się na baczności, ponieważ:
"W głębokich borach i łanach
Mieszkają mityczne stwory
Czasem umilą nam życie
Czasami nauczą pokory"
W książce przedstawiono postacie dwunastu zjaw występujących w wierzeniach ludów słowiańskich, takich jak: Bies, Chmurnik, Domowik, Latawiec, Leszy, Licho, Mamuny, Plonki, Południca, Strzyga, Utopiec oraz Zmora.
Każdy ze stworów został sportretowany i przedstawiony w charakterystycznej dla siebie sytuacji. Poszczególnym demonom poświęcono jednostronicowe notatki, z których dowiemy się, jak wyglądały, czym się charakteryzowały, jakie było ich nastawienie do ludzi, jak należało się do nich odnosić. Poznamy także ciekawe legendy związane z daną bestią i przykłady jej możliwej działalności we współczesnym świecie.
Dzięki książce dowiemy się m.in. dlaczego nie można przebywać w polu w samo południe, dlaczego "licho nigdy nie śpi", skąd pochodzi nazwa jednej z wsi w województwie lubelskim, jakie upiory czają się na bagnach i w głębokich lasach, jaki stwór zapowiada zbliżający się ślub i co za demon rozkochuje w sobie wszystkie panny.


 

 

Bestiariusz ten jest debiutancką, wspólną książką młodego małżeństwa Kamili i Łukasza Loskot, którzy, sami zainteresowani słowiańską mitologią, pragnęli przybliżyć ją innym. Udało im się to zrobić w ciekawy i pełen humoru sposób. Dowcipne teksty oraz namalowane prostą, nowoczesną kreską ilustracje bardzo dobrze ze sobą współgrają i pobudzają wyobraźnię młodego czytelnika, przenosząc go do tajemniczego i często niebezpiecznego świata słowiańskich zjaw i mitów.

Dzieci i dorośli w Polsce zdecydowanie lepiej znają mitologię grecką oraz rzymską, nie mając pojęcia o istnieniu takich stworów jak Mamuny czy Południca. Dlatego do lektury "Czy to pies..." zachęcam wszystkich, którzy chcą poznać wierzenia i zjawy zakorzenione w naszej rodzimej kulturze. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym, ale spodoba się również dorosłym czytelnikom.
Sama dowiedziałam się z niej wielu ciekawostek, dlatego polecam ją Wam serdecznie.

Tytuł: Czy to pies czy to bies, czyli zbiór słowiańskich stworów
Tekst: Łukasz Loskot
Ilustracje: Kamila Loskot
Wydawnictwo OVO
Cena okładkowa: 39 zł

2 komentarze: