środa, 26 kwietnia 2017

Wierszyki inspirowane dziecięcą twórczością - "Dziecięcy Świat - tomik wierszy dla Smyków z wyobraźnią" oraz "Strefa Bałaganu"

Dzisiaj u nas odrobinę poezji dla najmłodszych i nie mamy tu na myśli wierszy klasyków, jak Brzechwa, Konopnicka czy Tuwim. Dziś chciałybyśmy zaprezentować Wam twórczość współczesnej  wrocławskiej poetki - pani Katarzyny Georgiou. Przedstawione tu książki powstały dla dzieci i dzięki dzieciom, które były dla autorki inspiracją do ich napisania. Przed Wami: "Dziecięcy Świat - tomik wierszy dla Smyków z wyobraźnią" oraz "Strefa Bałaganu".Dziecięcy Świat - tomik wierszy dla Smyków z wyobraźnią


Natchnieniem do stworzenia utworów zawartych w tym zbiorku były prace plastyczne syna autorki - Ziemka, które powstawały od momentu, gdy chłopiec miał trzy lata do wieku około 6,5. Tomik ten zdobią fotografie wspomnianych dzieł małego artysty, które mogą być inspiracją dla czytelników do rozwijania dziecięcej kreatywności. Prace zostały wykonane zróżnicowanymi technikami, z wykorzystaniem kredek, flamastrów, pasteli olejnych, farb, plasteliny, gliny, papieru, materiału, elementów plastikowych, drewna, metalu, kleju na gorąco, oraz tego, co najważniejsze - nieograniczonej dziecięcej wyobraźni oraz wspaniałej twórczej zabawy.
Każdą z przedstawionych prac Ziemka, pani Katarzyna opatrzyła trafnym, pełnym humoru i ciepła wierszykiem, który idealnie współgra z ilustracją. Ponieważ utwory odnoszą się do świata dziecięcej fantazji i kreatywności, dlatego trafiają w gusta młodych czytelników, nie będąc przy tym infantylnymi rymowankami, lecz Poezją przez duże "P", świeżą i napisaną lekkim i przystępnym językiem. W tomiku znalazło się 33 wiersze, m.in. o mamie, biedronce, wehikule czasu, jeżu, szczurze, ptakach dziwakach, rycerzach, glinianej czarownicy czy domu z plasteliny. Wszystkie zabawne i pobudzające wyobraźnię.Strefa Bałaganu


Druga z prezentowanych pozycji to "Strefa Bałaganu", w której poza pracami syna autorki znalazły się także dzieła stworzone przez innych małych artystów na warsztatach prowadzonych przez panią Katarzynę. Zastosowanie zróżnicowanych technik i połączenie różnych materiałów zaowocowało pięknymi i zaskakującymi tworami wprost z krainy dziecięcej wyobraźni, które powstały w procesie indywidualnej bądź grupowej pracy twórczej. Jak się okazuje twórcze może być nawet robienie kanapek. Ilustracje Twórczych Smyków w wieku 3-13 lat doskonale harmonizują z powstałymi pod ich natchnieniem wierszami poetki. Przy czym utwory te, moim zdaniem, skierowane są do nieco starszych czytelników, bo w wieku szkolnym. Znacznie więcej niż w poprzednim tomiku jest tu neologizmów, które mogłoby okazać się dla przedszkolaka barierą nie do pokonania, a ich lektura ze zbyt młodym odbiorcą skazana jest na utknięcie w martwym punkcie podczas tłumaczenia każdego z nowych słów.
Wiersze niosą bardzo wartościowe treści również dla dorosłego czytelnika, jak chociażby:

"Prawda jest właśnie taka: tylko dziecka świat
przeciera wyobraźnią artystyczny szlak. 
Fantazja, nieprzeciętność - duma, a nie wstyd - 
przykład więc z dzieci bierzmy - lżej nam będzie żyć! "

czy:


"Każdy ma prawo do swej przestrzeni, 

by oddech złapać i myśli świeżość,
i w samodzielnych postanowieniach
manifestować swą niezależność. "


Mnie najbardziej poruszył wiersz zatytułowany "Królestwo Tęczy" prezentujący różnice pomiędzy dziecięcym i dorosłym postrzeganiem świata oraz zachęcający do chwili wytchnienia w codziennej pogoni i ucieczki do krainy beztroski i nieskalanej latami szkoleń naturalności.
Ciekawym uzupełnieniem zbiorku są krótkie historyjki ukazujące pracę twórczą Ziemka podczas konstrukcji robota sprzątającego czy domowego podwórka dla kota.


Obie książki mogą być inspiracją do kreatywnych zabaw z dziećmi, zarówno plastycznych, jak i słownych, np. w wymyślanie nowych nazw dla stworów zamieszkujących Bajdurkolandię. Publikacje polecamy smykom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które uwielbiają tworczo spędzać czas wolny w swojej własnej strefie bałaganu, w której jedynymi ograniczeniami są granice ich wyobraźni. Książki przydadzą się również nauczycielom i rodzicom pragnącym rozwinąć w najmłodszych wrażliwość artystyczną.

Pani Katarzyna Georgiou poza codzienną pracy  jako nauczyciel języka angielskiego w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym "Alis" we Wrocławiu prowadzi liczne warsztaty literacko-plastyczne z przedszkolakami i dziećmi szkół podstawowych. Podczas wspomnianych zajęć maluchy mają okazję zapoznać się z pracą pisarza oraz procesem tworzenia książki. Mogą również własnoręcznie stworzyć pracę plastyczną z zaproponowanych materiałów recyclingowych, inspirowaną poezją autorki. Do wybranego dzieła, które trafi do serca pani Kasi, napisze ona wiersz. Otrzyma go Twórczy Smyk oraz placówka, która zorganizowała dany warsztat.
Wszystkich zainteresowanych działalnością Katarzyny Georgiou - wspaniałej kobiety, matki i poetki, zapraszamy do odwiedzenia jej strony internetowej i profilu na Facebooku oraz do kontaktu z tą przemiłą osobą.Tytuł: Dziecięcy Świat - tomik wierszy dla Smyków z wyobraźnią
Tekst: Katarzyna Georgiou
Ilustracje: Ziemko Issel
Wydawnictwo Eurosystem
Cena okładkowa: 25 zł


Tytuł: Strefa Bałaganu
Tekst: Katarzyna Georgiou
Ilustracje: Twórcze Smyki
Wydawnictwo Eurosystem
Cena okładkowa: 30 zł


Serdecznie dziękujemy autorce za przesłanie nam egzemplarzy pasjonujących książek z przemiłymi dedykacjami, jak najbardziej trafiającymi do serca córci. Bałaganić to ona potrafi bardzo twórczo ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz