poniedziałek, 10 kwietnia 2017

"Owady. Świat wokół nas" - zabawy z przyrodą

Uwielbiamy gry planszowe, chociaż zwykle gramy w nie na nieco odmiennych, znanych tylko Różyczce zasadach :-) Dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłyśmy po memo "Owady. Świat wokół nas", które poza wspaniałą zabawą dostarcza nam również mnóstwa cennych informacji o rodzimej drobnej faunie.


Gra zawiera 20 par żetonów przedstawiających występujące w Polsce gatunki owadów, które możemy spotkać w lesie, na łąkach oraz w ogrodzie. Znalazły się tu mniej lub bardziej znane gatunki fauny, takie jak: biedronka siedmiokropka, bielinek kapustnik, błyszczka jarzynówka, chrabąszcz majowy, husarz władca, konik polny, kruszczyca złotawka, mrówka rudnica, odorek zieleniak, osa, pasikonik zielony, pokątnik złowieszczek, pszczoła miodna, rusałka admirał, rusałka pawik, szerszeń, zgniłówka pokojowa, złotook, żagnica sina i żuk wiosenny. Przyznam, że wiele z tych nazw było mi obcych, co uważam za dodatkowy plus, bo lubię, gdy książki i zabawki dla dzieci są również interesujące i atrakcyjne dla dorosłych użytkowników, którzy często, chcąc nie chcąc (w tym przypadku - chcąc :-)), są skazani na wielogodzinne obcowanie z nimi.
Tym, co wyróżnia memo z serii "Świat wokół nas" jest przepiękna, przejrzysta szata graficzna żetonów. Każdy z kartoników zawiera profesjonalną fotografię owada umieszczonego na białym tle wraz z nazwą gatunkową, napisaną wyraźną czcionką, dzięki czemu gra może być ciekawą pomocą edukacyjną dla rodziców oraz nauczycieli w przedszkolach i szkołach podstawowych. Poza nauką przyrody, można ją również wykorzystać w nauce czytania.
My, poza klasyczną grą typu memory, bawimy się "Owadami" w różny sposób. Wśród rozsypanych żetonów wyszukujemy pary, próbując zgadnąć nazwę gatunkową danego insekta. Szukamy motyli, ważek, owadów podobnych do siebie lub takiego samego koloru, zauważamy podobieństwa i różnice. Bawiąc się ćwiczymy pamięć, koncentrację i spostrzegawczość.
Planujemy również zabranie gry w plener i poszukanie owadów w ich naturalnym środowisku.


Dzięki grze dzieci łatwo zapamiętują nazwy gatunków owadów i kojarzą je w różnych sytuacjach. Przykładem może być moja córcia (wiek: 2 lata i 9 miesięcy), która ostatnio, podczas czytania jednej z książek, w której był statek o nazwie Rusałka, bez chwili zastanowienia skomentowała ten fakt: "Mamusiu, nazywa się tak jak pawik, rusałka pawik, taki motyl, wiesz?"
Tak więc, chociaż gra ta jest dedykowana dla 2-8 graczy w wieku od 4 roku życia, pełnym przekonaniem twierdzę, że zainteresuje ona również młodsze dzieci. Różyczka z ogromną ciekawością sięga po kolejne kartoniki, pyta o nazwy poszczególnych owadów i powtarza, często niełatwe do wypowiedzenia dla takiego malucha słowa, co powiększa zasób jej słownictwa oraz jest wspaniałym ćwiczeniem logopedycznym.
Wśród przedstawionych na kartach owadów, córeczka znalazła swoich ulubieńców, do których, poza biedronką siedmiokropką, zaliczyła żuka wiosennego ("Mamusiu, ale on jest pięknie niebieski, mój ulubiony" :-) ), motyle oraz pszczołę miodną, ponieważ daje pyszny miód.

Wspaniałym uzupełnieniem gry i pomocą dla rodziców ciekawskich maluchów, byłaby mała broszura zawierająca krótkie 1-3 zdaniowe opisy poszczególnych gatunków, które zostały przedstawione na poszczególnych kartonikach. Póki co, pozostaje nam poszukiwanie informacji w różnych publikacjach dostępnych w bibliotece i w sieci.
Świat owadów jest tak bogaty i ciekawy, że świetnym pomysłem byłoby stworzenie
kolejnego owadziego memo zawierającego inne występujące w naszym kraju owady, np. kowala bezskrzydłego, trzmiela, komara, jelonka rogacza, stonkę ziemniaczaną, latolistka cytrynka czy świerszcza (którego wielu myli z pasikonikiem). Pomysł byłby o tyle trafiony, że wszystkie memo z serii "Świat wokół nas" są tak skonstruowane (takie same rewersy), że można je ze sobą łączyć i bawić się większymi, bardziej zróżnicowanymi zestawami kart.

U nas póki co trwa zachwyt tą grą i już teraz jestem przekonana, że "Owady" sa naszym pierwszym, ale nie ostatnim memo z serii obejmującej w tym momencie następujące tytuły:
Ptaki
Ryby
Drzewa
Kwiaty polne
Grzyby
Tworzę - zestaw zrób to sam, umożliwiający stworzenie własnej serii unikalnych żetonów
W najbliższej przyszłości możemy się spodziewać również "Ssaków". Już nie możemy się doczekać :-)

Seria została nagrodzona w konkursie ZABAWKA PRZYJAZNA DZIECKU 2014 oraz otrzymała tytuł Najlepszej Pomocy Naukowej wg Zabawkatora i naszym zdaniem są to jak najbardziej zasłużone wyróżnienia :-)

Serdecznie polecamy grę wszystkim małym fascynatom przyrody w wieku od 2-3 lat (oczywiście kwestia indywidualnych potrzeb i możliwości maluszka) aż po początkowe klasy szkoły podstawowej. Ze względu na bardzo ładne i estetyczne opakowanie, gra sprawdzi się jako prezent (w każdym razie my takie prezenty uwielbiamy :-))Tytuł: Owady. Świat wokół nas
Ilustracje: Katarzyna Jacobson
Wydawnictwo Jacobsony
Seria: Świat wokół nas
Cena okładkowa: 39,90 złSerdecznie dziękujemy pani Kasi Jacobson za przesłanie nam egzemplarza gry do recenzji.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam takie gry i z niecierpliwością czekam, aż moja siostrzenica będzie na nie gotowa. Ale już wiem, co kupię na Dzień Dziecka:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Cię zainspirowałyśmy :-) Serdecznie polecamy całą serię "Świat wokół nas".

      Usuń