niedziela, 2 kwietnia 2017

"Detektyw przyrody" dla małych przyrodników

Jakiś czas temu prezentowałyśmy Wam dwie książki z serii " Detektyw przyrody" (recenzja tu). Książki te bardzo się spodobały mojemu małemu przyrodnikowi, dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłyśmy po dwie kolejne części z serii.Detektyw przyrody. Góry i jaskinie


W tej części przeczytamy m.in. o piętrowości w górach, lodowcach i formach polodowcowych oraz powstawaniu jaskiń. Poznamy krajobraz Tatr, górskie kwiaty (w tym różne storczyki, goryczki i sasanki), motyle latające na górskich halach i łąkach oraz żyjące w górach ssaki i ptaki. Dowiemy się, jakie drzewa rosną w górach, nauczymy się je rozpoznawać i poznamy ich szkodniki. Dowiemy się również, z jakiego drewna wyrabia się parkiety, meble i instrumenty muzyczne, a jakie wykorzystywano di wyrobu łuków i kusz. Poznamy nietoperze i innych mieszkańców jaskiń.W książce mały czytelnik znajdzie naklejki-nagrody za prawidłowe odpowiedzi na pytania kontrolne, znajdujące się na każdej rozkładówce, oraz dziewięć dodatkowych nalepek do wykorzystania w dowolny sposób.


Detektyw przyrody. Morze, jezioro, rzeka


Ta książka jest kopalnią wiedzy o wodzie, jej obiegu w przyrodzie, zbiornikach wodnych oraz ich florze i faunie. Poznamy mieszkańców strefy przybrzeżnej Bałtyku, głębin oceanu, raf koralowych, jezior i rzek. Dowiemy się z niej m.in. jak rozróżnić rybitwy od mew oraz żaby od ropuch, czy ciernik jest troskliwym tatą, co rośnie w szuwarach, po co ptakom wędrownym klucze, czy kaczeńce są przysmakiem kaczek, a łyski są łyse, jakie ssaki bytują w zbiornikach wodnych, oraz poznamy przykłady płazów bezogonowych i ogoniastych.


Spośród 201 naklejek (8 stron), jedna strona to nalepki do własnej dyspozycji. Przewidziano również naklejki motywujące do prawidłowego rozwiązywania zadań - muszelki za odpowiedzi na proste pytania oraz kosaćce, za polecenia o wyższym stopniu trudności. 

Obie książki w przystępny sposób przekazują liczne ciekawostki przyrodnicze. Kolorowe ilustracje, wiernie odzwierciedlające rzeczywistość, przyciągają uwagę, a zabawa z naklejkami ułatwia zapamiętywanie informacji. Dużym plusem jest umieszczenie na ostatniej stronie indeksu gatunków roślin i zwierząt opisanych w książkach.


W serii "Detektyw przyrody" ukazały się cztery pozycje: "Detektyw przyrody. Łąka, pole, las", "Detektyw przyrody. Miasto, park, zoo", Detektyw przyrody. Góry i jaskinie" oraz "Detektyw przyrody. Morze, jezioro, rzeka". Zawartość dwóch pierwszych książek poznacie, czytając nasz poprzedni wpis. My mamy wszystkie wymienione książki i wszystkie serdecznie polecamy jako wspaniałą lekturę zarówno w domu, jak i podczas wiosenno-letnich spacerów na łonie natury i górskich wędrówek. Z pewnością przypadną do gustu małym odkrywcom i fascynatom dzikiej flory i fauny w wieku przedszkolnym i szkolnym, a i dorośli znajdą tu wiele ciekawych informacji.


Tytuł: Detektyw przyrody. Góry i jaskinieDetektyw przyrody. Morze, jezioro, rzeka
Tekst i ilustracje: Robert Dzwonkowski
Wydawnictwo AWM
Seria: Detektyw przyrody
Cena okładkowa: 20 zł

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu AWM za egzemplarze książek do recenzji.


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz