niedziela, 2 kwietnia 2017

"Detektyw przyrody" dla małych przyrodników

Jakiś czas temu prezentowałyśmy Wam dwie książki z serii " Detektyw przyrody" (recenzja tu). Książki te bardzo się spodobały mojemu małemu przyrodnikowi, dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłyśmy po dwie kolejne części z serii.Detektyw przyrody. Góry i jaskinie


W tej części przeczytamy m.in. o piętrowości w górach, lodowcach i formach polodowcowych oraz powstawaniu jaskiń. Poznamy krajobraz Tatr, górskie kwiaty (w tym różne storczyki, goryczki i sasanki), motyle latające na górskich halach i łąkach oraz żyjące w górach ssaki i ptaki. Dowiemy się, jakie drzewa rosną w górach, nauczymy się je rozpoznawać i poznamy ich szkodniki. Dowiemy się również, z jakiego drewna wyrabia się parkiety, meble i instrumenty muzyczne, a jakie wykorzystywano di wyrobu łuków i kusz. Poznamy nietoperze i innych mieszkańców jaskiń.W książce mały czytelnik znajdzie naklejki-nagrody za prawidłowe odpowiedzi na pytania kontrolne, znajdujące się na każdej rozkładówce, oraz dziewięć dodatkowych nalepek do wykorzystania w dowolny sposób.


Detektyw przyrody. Morze, jezioro, rzeka


Ta książka jest kopalnią wiedzy o wodzie, jej obiegu w przyrodzie, zbiornikach wodnych oraz ich florze i faunie. Poznamy mieszkańców strefy przybrzeżnej Bałtyku, głębin oceanu, raf koralowych, jezior i rzek. Dowiemy się z niej m.in. jak rozróżnić rybitwy od mew oraz żaby od ropuch, czy ciernik jest troskliwym tatą, co rośnie w szuwarach, po co ptakom wędrownym klucze, czy kaczeńce są przysmakiem kaczek, a łyski są łyse, jakie ssaki bytują w zbiornikach wodnych, oraz poznamy przykłady płazów bezogonowych i ogoniastych.


Spośród 201 naklejek (8 stron), jedna strona to nalepki do własnej dyspozycji. Przewidziano również naklejki motywujące do prawidłowego rozwiązywania zadań - muszelki za odpowiedzi na proste pytania oraz kosaćce, za polecenia o wyższym stopniu trudności. 

Obie książki w przystępny sposób przekazują liczne ciekawostki przyrodnicze. Kolorowe ilustracje, wiernie odzwierciedlające rzeczywistość, przyciągają uwagę, a zabawa z naklejkami ułatwia zapamiętywanie informacji. Dużym plusem jest umieszczenie na ostatniej stronie indeksu gatunków roślin i zwierząt opisanych w książkach.


W serii "Detektyw przyrody" ukazały się cztery pozycje: "Detektyw przyrody. Łąka, pole, las", "Detektyw przyrody. Miasto, park, zoo", Detektyw przyrody. Góry i jaskinie" oraz "Detektyw przyrody. Morze, jezioro, rzeka". Zawartość dwóch pierwszych książek poznacie, czytając nasz poprzedni wpis. My mamy wszystkie wymienione książki i wszystkie serdecznie polecamy jako wspaniałą lekturę zarówno w domu, jak i podczas wiosenno-letnich spacerów na łonie natury i górskich wędrówek. Z pewnością przypadną do gustu małym odkrywcom i fascynatom dzikiej flory i fauny w wieku przedszkolnym i szkolnym, a i dorośli znajdą tu wiele ciekawych informacji.


Tytuł: Detektyw przyrody. Góry i jaskinieDetektyw przyrody. Morze, jezioro, rzeka
Tekst i ilustracje: Robert Dzwonkowski
Wydawnictwo AWM
Seria: Detektyw przyrody
Cena okładkowa: 20 zł

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu AWM za egzemplarze książek do recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz