sobota, 8 kwietnia 2017

Z Biblią od najmłodszych lat - "Wielka Biblia mały ja"

W okresie przedświątecznym bardzo często sięgamy po przeznaczone dla dzieci przeróżne wydania Biblii, żeby przybliżyć córeczce sens Świąt Wielkanocnych i odpowiedzieć na liczne pytania naszego maluszka o to, co dzieje się w tym czasie w Kościele katolickim. Dzisiaj pragniemy Wam przedstawić książkę przeznaczoną dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej "Wielka Biblia mały ja".


O serii książek "Malutkie myśli o..." Agnès i Salema de Bèzenac pisałyśmy już jakiś czas temu (recenzja tu). "Wielka Biblia mały ja" to najnowsza propozycja tych autorów, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum.
W książce tej zawarto aż sześćdziesiąt opowieści biblijnych, 34 ze Starego Testamentu oraz 26 z Nowego Testamentu.
Przeczytamy w niej m.in. o stworzeniu świata, budowie wieży Babel, Rebece - żonie Izaaka, przeprawie przez Morze Czerwone, kobiecie, która poszła na wojnę, Samsonie, Samuelu, Dawidzie, Salomonie, malutkim królu - Joaszu, Danielu w jaskini lwów, a także o: narodzeniu Jezusa, Janie Chrzcicielu, powołaniu apostołów, cudzie w Kanie Galilejskiej, uzdrowieniach, dobrym pasterzu, miłosiernym Samarytaninie, synu marnotrawnym, wizycie w domu Zacheusza oraz o wydarzeniach wielkiego tygodnia.
W ostatnim czasie nasza uwaga skupia się głównie na końcowych rozdziałach książki, przedstawiających ostatnie dni z ziemskiego życia Pana Jezusa. Czytamy więc o wjeździe do Jerozolimy, ostatniej wieczerzy, śmierci na krzyżu, zmartwychwstaniu, wstąpieniu do Nieba oraz zesłaniu Ducha Świętego.
W każdej opowieści autorzy skupiają się na pojedynczej cesze lub zachowaniu, które następnie krótko definiują. Poszczególne rozdziały zbudowane są zgodnie z tym samym schematem: ilustracja z jednozdaniowym cytatem; mieszcząca się na jednej stronie opowieść inspirowana Biblią, napisana bardzo prostym językiem, zrozumiałym dla najmłodszych czytelników; objaśnienie danej cnoty lub cechy charakteru, ułatwiające zrozumienie postępowania bohaterów opowiadania i wpływające na poszerzenie zasobu słownictwa dziecka; komiksowa historyjka wyjaśniająca znaczenie poszczególnych postaw w codziennym życiu dziecka. Do każdego cytatu i opowieści znajdują się przypisy, dzięki czemu możliwe jest łatwe sięgnięcie po oryginalny tekst Pisma Świętego i dalsze zgłębianie prawd naszej wiary. Z książki mały czytelnik dowie się m.in. co to jest: samokontrola, pokora, cierpliwość, uczciwość, odpowiedzialność, zaufanie, wierność, triskliwość, odwaga, altruizm czy determinacja.
Dodatkowo na końcu książki autorzy zaproponowali bardzo piękną modlitwę.


Na uwagę zasługuje szata graficzna książki stworzona przez Agnès de Bèzenac. Postacie przedstawione na niezwykle barwnych ilustracjach są bardzo sympatyczne, a wszechobecnie zwierzątka zwracają uwagę maluchów. Różyczkę rozczulił piesek płaczący pod krzyżem Chrystusa.

Książkę polecamy serdecznie wszystkim przedszkolakom, którzy wykazują zainteresowanie tajemnicami wiary chrześcijańskiej oraz rodzicom, opiekunom i katechetom poszukującym wsparcia we wprowadzaniu maluchów na drogę wiary w Chrystusa oraz pragnącym przekazać im uniwersalne wartości moralne. Z pewnością jej lektura będzie pretekstem do wielu rozmów o przedstawionych sytuacjach, opisanych w opowiadaniach cnotach i postawach moralnych oraz zaprezentowanych wzorcach zachowań. Książka, ze względu na krótkie rozdziały, idealnie sprawdza się jako czytanka tuż przed snem lub w ciągu dnia.
Ze uwagi na okres przedświąteczny, pięknie wydana "Wielka Biblia mały ja" może być wspaniałą propozycją na prezent od zajączka.


Tytuł: Wielka Biblia mały ja
Tekst: Agnès i Salem de Bèzenac
Ilustracje: Agnès de Bèzenac
Wydawnictwo Bernardinum
Cena okładkowa: 45 złNapracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz