poniedziałek, 17 kwietnia 2017

"Wędrowne ptaki" - lekcja tolerancji

Dzisiaj u nas książka, która mimo swego tytułu "Wędrowne ptaki", z ornitologią nie ma wiele wspólnego, za to porusza trudne i ciągle aktualne zagadnienia migracji, potrzeby znalezienia swojego miejsca na ziemi, integracji, wykluczenia i tolerancji. Książka niełatwa, ale bardzo potrzebna, która pomoże starszym przedszkolakom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym zrozumieć te skomplikowane tematy.


Wiosną do lasu za miastem przybywają wędrowne ptaki, a wśród nich gruby Oleg, Madame Petrowa i Paulinka. Na miejscu czeka na nich Łukasz, który, chociaż nie rozumie ich języka, pragnie ich poznać i powitać. Między chłopcem i Paulinką rodzi się przyjaźń, coraz lepiej się poznają i dogadują. Niestety, wraz z nadejściem jesieni, przychodzi czas odlotu wędrownych ptaków, bo zimą, gdy zabraknie pożywienia, mogłyby zginąć. Dalszej tułaczce sprzeciwia się jednak ptasia dziewczynka, która pragnie tu zostać, pójść do szkoły i zobaczyć śnieg. Czy pozostanie jest możliwe, gdy "Ludzie (...) boją się obcych. Dlatego nie chcą się z nimi niczym dzielić ani nawet zbliżyć do nich"? Kto wykaże się odwagą oraz empatią i pomoże przybyszom bezpiecznie przetrwać zimę? Czy wędrowne ptaki odnajdą wreszcie swój nowy dom, porzucą ptasie skrzydła i przestaną uciekać przed zagrożeniami? Tego dowiecie się z tej krótkiej, ale pełnej treści opowieści.


Kolorystyka ilustracji utrzymana jest w barwach jesieni. Dwustronicowe abstrakcyjno-surrealistyczne obrazy zostały stworzone różnymi technikami w tym techniką kolażu. Przybysze przedstawieni jako ludzie z maskami w formie ptasich dziobów, różnią się od mieszkańców miasteczka egzotycznym wyglądem, noszą bardziej wzorzyste stroje oraz inaczej się zachowują. Są obcy i nie pasują do tutejszych realiów. Surowe ilustracje podkreślają trudne relacje między wędrowcami a otoczeniem. Ponieważ pełna symboli warstwa graficzna znacznie odbiega od kolorowych obrazków popularnych w książkach dla dzieci, dlatego wzbudza zainteresowanie młodych czytelników i jest źródłem mnóstwa pytań.
Lektura "Wędrownych ptaków" może stanowić punkt wyjścia do rozmów o trudnych sprawach. Może być pomocna w wyjaśnieniu starszakom zagadnienia migracji, braku akceptacji otoczenia oraz strachu przed tym, co obce. Książkę można również odczytać jako metaforę współczesnej sytuacji politycznej w Europie, w której wędrowne ptaki to tak naprawdę uchodźcy. To od nas, dorosłych,
zależy, jak daleko posuniemy się w interpretacji przedstawionej historyjki, dostosowując wyjaśnienie do potrzeb i dojrzałości naszych pociech.
Książkę polecamy jako wspaniałą lekcję tolerancji.Tytuł: Wędrowne ptaki
Tekst i ilustracje: Michael Roher
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Cena okładkowa: 29,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz