sobota, 22 kwietnia 2017

Kolorowe kameleonyKameleony są bardzo ciekawymi gadami:
  • Mają bardzo długi język, który, polując na owady, potrafią wyrzucać na dużą odległość, zbliżoną do długości ciała jaszczurki. 
  • Potrafią zmieniać barwę skóry w zależności od emocji i temperatury, a nie jak większość uważa zależnie od tła :-) w naturalnym środowisku jest ona często zbliżona do barwy otoczenia, co daje zwierzętom wspaniały kamuflaż.
  • Oczy poruszają się niezależnie od siebie, dzięki czemu każde może patrzeć w inną stronę. 
  • Jaszczurki te mają chwytny ogon i palce zrośnięte w coś w rodzaju szczypiec, którymi przytrzymują się gałęzi. 
  • Żyją w tropikalnych, wilgotnych lasach oraz na pustynnych i skalistych terenach. 

To zaledwie kilka faktów dotyczących tych interesujących zwierząt. Informacji o nich szukałyśmy w sieci oraz w książkach.

Glob. Zwierzęta, D. Beck i C. Loget, Wydawnictwo Paweł Skokowski

Moja pierwsza encyklopedia zwierząt, M. Kotecka, Papilon

Zafascynowane tymi gadami, postanowiłyśmy same zrobić kilka do naszej domowej kolekcji stworów różnych.
Pierwszego przygotowałyśmy z wykorzystaniem kolorowego papieru oraz słomki do napojów. Z zielonej kartki z bloku technicznego wycięłam duże i małe koło. Duże złożyłam na pół, w zgięciu umieściłam słomkę oraz pasek czerwonego papieru - język kameleona. Pozostało dokleić ogon i zwinąć język i zabawka gotowa. Gdy dmuchamy w słomkę, nasz kameleon prostuje język tak, jakby łapał owada.


Do przygotowania drugiej zabawki potrzebne nam były talerze papierowe, farby lub flamastry oraz coś do połączenia ze sobą dwóch talerzy (w naszym przypadku - kołek rozporowy, bo nie mieliśmy w domu zatrzasków). Jeden z talerzy pomalowałyśmy na różne kolory, a w drugim wycięłam kształt jaszczurki. Po złożeniu otrzymałyśmy kameleona zmieniającego kolor podczas kręcenia.

Trzeci kameleon powstał z kartki z bloku technicznego oraz różnobarwnej bibuły. Kawałki bibuły przyklejałyśmy do szkicu jaszczurki z użyciem kleju ekologicznego, następnie pozostawiłyśmy wyklejankę do wyschnięcia, wycięłam kameleona zgodnie z obrysem i dorysowałam oko. Gotowy jaszczur zamieszkał nad drzwiami do pokoju córeczki.


Jeśli i Wasze maluchy są zafascynowane kamelonami, kameelonami, kamelelonami (jak zwie je Różyczka) czy po prostu kameleonami, polecamy stworzenie własnych jaszczurów. Chętnie poznamy inne propozycje zrobienia tych ciekawych gadów, szczególnie takie, które można wykonać z najmłodszymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz