sobota, 15 kwietnia 2017

"Bolek i Lolek zwiedzają Polskę" - na szlaku polskich legend i zabytków

Któż z nas, urodzonych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia nie oglądał przygód Bolka i Lolka. Chyba nie ma takich osób, dla których tych dwóch sympatycznych rozrabiaków jest symbolem beztroskiego dzieciństwa. Wydawnictwo Znak Emotikon ma w swoim portfolio kilka książek z przygodami tych kultowych bohaterów, a ostatnio ich nakładem pojawiła się kolejna pozycja "Bolek i Lolek zwiedzają Polskę". Książka ta może być inspiracją do zwiedzania różnych ciekawych zakątków naszego kraju.Bolek i Lolek mają z rodzicami spędzić wakacje w Krakowie. Miasto to kusi wieloma atrakcjami, lecz dla chłopców najważniejsze jest spotkanie ze Smokiem Wawelskim. Jednak, gdy docierają na Wawel, znajdują tam zaledwie pomnik smoka. Gdzie się podział ten prawdziwy? Znaleziona na miejscu mapa Polski z podpisem "Tu byłem. Wawelski" staje się zapowiedzią wielkiej, pełnej niespodzianek przygody. Bracia wyruszają w niezwykle emocjonującą podróż, której kulminacją ma być odnalezienie zaginionego stwora i spotkanie z nim w dośćzaskakującym towarzystwie.
Poza popularnymi atrakcjami, powszechnie uczęszczanymi przez turystów (m.in. Wieliczka, Wrocław, Częstochowa, Kazimierz Dolny, Warszawa i Gdańsk), na trasie wędrówki przesympatycznych urwisów znalazły się miejsca mniej znane, a wśród nich: Studio filmów rysunkowych w Bielsko-Białej, Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju, Czartowe Pole, Góra Garbarka, Kruszyniany, Nowa Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim czy Wdzydze Kiszewskie. Nie zabrakło również atrakcji przyrodniczych jak Bieszczady, Tatry, Puszcza Białowieska, Mazury i Bałtyk.
Przygody małych podróżników i spotykane przez nich postacie nawiązują do tradycji i legend związanych z poszczególnymi miejscami. Chłopcy spotykają m.in.świętą Kingę, białe damy i rycerzy, krasnale, anioła i diabełki, tatarkę Halimę, syrenkę, Golema, Wdzydzanę, Dobrochoczego oraz Neptuna, zaś pomiędzy kolejnymi lokalizacjami przemieszczają się nietypowymi środkami lokomocji.Poza interesującą opowiastką w książce znajdziemy różne pytania i zadania aktywizujące młodego czytelnika. Na mapie znajdującej się na przedniej wklejce możemy zaznaczyć trasę podróży Bolka i Lolka. Każda rozkładówka skrywa na ilustracji jakiś element, który został wspomniany w tekście i zaznaczony tłustym drukiem, a zadaniem dziecka jest jego odnalezienie, co niezawsze jest łatwe. Dodatkowo na tylnej wklejce zamieszczono szereg pytań i poleceń odnoszących się do konkretnych miejsc pobytu chłopców lub wymagające wielokrotnego przejrzenia całej książki. Dzięki temu zabawa z książką może trwać godzinami, zapoczątkuje liczne rozmowy i poszukiwanie dalszych informacji dotyczących odwiedzanych przez braci miejscowości i spotykanych przez nich bohaterów.Warstwa tekstowa oraz graficzna książki wzajemnie się uzupełniają. Ilustracje Anny Nowackiej są bardzo kolorowe i pełne humoru. Główni bohaterowie zostali przedstawieni w oryginalny, znany wszystkim z filmów animowanych sposób i umieszczeni w różnych sceneriach narysowanych wyraźną, nieco karykaturalną kreską.
Z racji na miejsce zamieszkania, najczęściej poszukiwaną i przeglądaną rozkładówką przez naszą córeczkę jest ta, przedstawiająca wizytę chłopców w Lublinie :-)


Książkę "Bolek i Lolek zwiedzają Polskę" serdecznie polecamy wszystkim małym podróżnikom oraz rodzicom pragnącym przygotować i zachęcić swoje pociechy do zwiedzania Polski. Po jej lekturze niejeden maluch zapragnie podążyć śladami głównych bohaterów i przeżyć równie niezapomniane przygody. Tylko skąd wziąć latający dywan?


Tytuł: Bolek i Lolek zwiedzają Polskę
Tekst: Zuzanna Kiełbasińska
Ilustracje: Anna Nowacka
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cena okładkowa: 34,90 zł


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

4 komentarze: