czwartek, 6 kwietnia 2017

Poznajemy sens Wielkanocy - "Opowieść wielkanocna"

Czasem mam wrażenie, że świat trochę zwariował i w przedświątecznym zabieganiu zapominamy o tym, co najważniejsze w Świętach Wielkanocnych - tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. A co odpowiedziałby nasze dzieci na pytanie: Z czym kojarzy Ci się Wielkanoc? Czy wśród jajek, kurczaków i zajęcy, wymieniłyby również Baranka Paschalnego oraz zmartwychwstałego Pana Jezusa?
Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od nas rodziców, którzy jesteśmy pierwszymi nauczycielami wiary dla naszych dzieci. Pomocą w przybliżeniu sensu Wielkiej Niedzieli i całego Triduum Paschalnego może okazać się wydana przez Wydawnictwo Święty Wojciech "Opowieść wielkanocna".Książka w przystępny dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i starszych przedszkolaków sposób opowiada o ofiarnej śmierci i chwalebnym zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Opowieść zawarta w książce została napisana na podstawie fragmentów Pisma Świętego Mt 21-8; Łk 22-24; J 13,18-21; Dz 1-2. Rozpoczyna ją wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy przy gromkich wiwatach tłumu. Następnie czytamy m.i. o przepędzeniu kupców ze świątyni, o uzdrawianiu chorych i nauczaniu Chrystusa, o trzydziestu srebrnikach Judasza, o ostatniej wieczerzy poprzedzonej obmyciem nóg apostołom, o ofierze chleba i wina, o modlitwie w ogrodzie Getsemani i pojmaniu Jezusa, o potrójnym zaparciu Piotra, o sądzie przed Piłatem i Herodem oraz skazaniu na śmierć przez podjudzony tłum, o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu i wreszcie - o poranku wielkanocnym i zmartwychwstałym Jezusie objawiającym się Marii Magdalenie oraz uczniom w Wieczerniku i nad Jeziorem Galilejskim.
Dzięki lekturze "Opowieści wielkanocnej" dzieci poznają historię ostatnich dni życia Jezusa na ziemi.


Zrozumiałemu tekstowi towarzyszą piękne ilustracje, które ułatwiają śledzenie opowiadanej historii. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i graficznej widać ogromny szacunek dla młodego czytelnika, przejawiający się brakiem zbędnych uproszczeń i infantylnych sformułowań. Męka i śmierć Pana Jezusa przedstawione są w skrócie, bez brutalnych scen, ale z zachowaniem sensu cierpienia Chrystusa, które przyczyniło się do naszego zbawienia.
Książkę polecamy serdecznie wszystkim rodzicom i katechetom, którzy pragną jak najlepiej przygotować małych chrześcijan do radosnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dzięki niej nasze dzieci zrozumieją, że w Świętach nie są najważniejsze jajka i prezenty od zajączka, lecz to, co zdarzyło się prawie dwa tysiące lat temu.


Tytuł: Opowieść wielkanocna
Tekst: Christopher Doyle
Ilustracje: John Haysom
Wydawnictwo Święty Wojciech
Cena okładkowa: 19,90 zł


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
 • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
 • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
 • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze:

 1. Mamy już kilka książek o świętach Wielkanocnych, tej nie znamy, ale może warto ją kupić;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W naszych zbiorach to pierwsza książka typowo o Wielkanocy, chociaż mamy kilka wydań opartych na Biblii :-) Przeznaczona jest dla starszych dzieci, ake moja córeczka i tak chce, żeby jej ją czytać i ma przy tym mnóstwo pytań. Polecamy :-)

   Usuń