piątek, 16 czerwca 2017

Przygody wielkiego czerwonego psa Clifforda

Ile lat żyją psy? Powiecie, że maksymalnie do dwudziestu. Nasz dzisiejszy bohater nie jest jednak typowym przedstawicielem gatunku. Ma dość nietypowe umaszczenie, wzrost znaczenia przewyższający normę i pojawił się na świecie przed ponad półwieczem. Przedstawiamy Clifforda - wielkiego czerwonego psa.

W tym roku nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon ukazały się dwie książki z przygodami tego sympatycznego pupila - "Clifford. Wielki czerwony pies" oraz"Clifford. Wielka księga przygód". Pierwsza z nich stanowi kolekcjonerskie wydanie pierwszego opowiadania o tym dość osobliwym psiaku, druga pozycja jest zaś zbiorem najciekawszych przygód Clifforda, które przez lata bawiły dzieci na całym świecie.

Clifford. Wielki czerwony pies


Tak, jak wspominałam w książce tej znajduje się opowiadanie, które zapoczątkowało międzynarodową karierę Clifforda. Jest to historia małej dziewczynki Emily Elisabeth, której pierwowzorem była córeczka Normana Bridwella, oraz jej wyjątkowego psa. W tym tomie Emily przedstawia swojego przyjaciela, który nieco różni się od psiaków pozostałych dzieci. Jest najlepszym kompanem w zabawie, aportuje, bawi się w chowanego, służy jako namiot na biwaku i zna mnóstwo sztuczek. Ma przy tym kilka złych nawyków, a jego utrzymanie bywa problematyczne, ale właścicielka nie zamieniłaby go na żadnego innego zwierzaka.
Książka z oryginalnymi ilustracjami autora jest nie lada gratką dla fanów wielkiego czerwonego psa.Clifford. Wielka księga przygód


Publikacja jest zbiorem sześciu wybranych historyjekk o tej wyjątkow psie. Pierwsza z nich to opisana już "Clifford. Wielki czerwony pies". W pozostałych pięciu: Clifford wybiera się do cyrku, gdzie ratuje przedstawienie przed kompletną klapą; szuka pracy, żeby zarobić na swe utrzymanie; wyrusza w daleką podróż; pomaga innym, spełniając dobre uczynki oraz prezentuje psie sztuczki w rywalizacji z psiakiem z sasiedzywa. Wpada przy tym często w niezłe tarapaty, ale zawsze wychodzi z nich obronną ręką, a raczej ogromną łapą :-)
Każdy właściciel psa doskonale wie, ile jest w stanie nabroić zwierzak standardowych rozmiarów, wyobraźcie sobie zatem, co potrafi zniszczyć pupil większy od domu. A to wypije wodę z basenu dla skoczka cyrkowego, a to staranuje stodołę, spowoduje karambol na drodze, napompuje koło w samochodzie aż do pęknięcia, czy aportując, przyniesie całą budkę z gazetami. To tylko kilka przykładów mniej udanych poczynań wielkiego czerwonego psa, które i tak bledną przy jego dokonaniach dla dobra lokalnej społeczności. I jak tu nie kochać Clifforda?
Narratorem opowiadań jest Emily Elisabeth, która miłuje swojego psiaka uczuciem bezwarunkowym i jest w stanie wybaczyć mu wszelkie przewinienia. Chociaż pies nie zdobywa pierwszych nagród w konkursach i na wystawach, dla niej i tak jest numerem jeden.


Ponieważ twórcą opowiadań i ilustracji jest ta sama osoba, dlatego książka jest bardzo spójna. Ciekawym, wyraźnym i ograniczonym kolorystycznie obrazkom towarzyszą trafne komentarze autora. Komizm jest widoczny zarówno w warstwie tekstowej, jak i graficznej, dzięki czemu trafia nawet do najmłodszych czytelników. Ilustracje są w stanie zaciekawić również maluszki 1-2-letnie, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z książką. Mogą posłużyć do poznawania nowych słów oraz kształtowania umiejętności opowiadania historii.

Dodatkowym uzupełnieniem zbioru są, znajdujące się we wstępie, wycinki prasowe. Dowiadujemy się z nich, kim jest Norman Bridwell, kto wymyślił imię dla głównego bohatera, poznajemy prawdziwą Emily Elisabeth, oraz śledzimy drogę Clifforda do światowej sławy, w tym powstanie dziesiątek tomów z jego przygodami i kariera telewizyjna.Książki polecamy wszystkim małym czytelnikom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla starszaków, dzięki krótkim tekstom i dużemu krojowi pisma, mogą być one świetnymi propozycjami do samodzielnej lektury. Dorośli odnajdą w nich, z kolei, bohatera historyjek z dzieciństwa.Tytuł: Clifford. Wielki czerwony pies
Tekst i ilustracje: Norman Bridwell
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cena okładkowa: 24,90 zł

Tytuł: Clifford. Wielka księga przygód
Tekst i ilustracje: Norman Bridwell
Wydawnictwo: Znak Emotikon
Cena okładkowa: 36,90 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz