czwartek, 20 lipca 2017

"Ciocia Jadzia na wsi" - sielskie wakacje

Wakacje na wsi to wspaniała okazja do zabawy i mnóstwa przygód z dala od zgiełku miasta i nowinek technicznych. O takich niezapomnianych, beztroskich wakacjach przeczytamy w najnowszej książce Elizy Piotrowskiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina - "Ciocia Jadzia na wsi".


"Ciocia Jadzia na wsi" to już szósta książka w serii przygód niesamowitej cioci i jej bratanicy, dla której ciocia jest niemal nadczłowiekiem - ogromna, o pogodnym usposobieniu i "nadzwyczajnych" zdolnościach: "Ciocia Jadzia jest siostrą mojego tatusia. Nie wiem, jak jednocześnie można być siostrą i ciocią, ale chyba można. W każdym razie cioci Jadzi się udaje. Ciocia Jadzia jest taka duża, że nie wiadomo, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy. Trochę jak deszczowa chmura. Tylko że deszczowej chmury można się przestraszyć, a cioci Jadzi nie, bo zawsze jest zadowolona i uśmiechnięta."
W dziesięciu rozdziałach, z których każdy rozpoczyna się przytoczonym fragmentem poznajemy kulisy życia na wsi, przedstawione z perspektywy miejskiej dziewczynki, spędzającej całe wakacje u ukochanej cioci Jadzi i wujka Zenka. Poznajemy dosyć osobliwy ciociny inwentarz (psa bez zębów, świnię, która uwielbia siedzieć na kanapie, kozę z chorymi jelitami, łysą kurę i jej męża, który ciągle pieje, zezowatego kota oraz konia, który nie może już biegać), dzieciaki z sąsiedztwa oraz innych mieszkańców wioski, w której wszyscy się znają. Na wsi dużo się dzieje i nie sposób się nudzić! Sianie i pielenie (nie do końca zgodnie z oczekiwaniami cioci), żniwa i wystrzałowa impreza dożynkowa, zagadka Czarnego Dziada i śledztwo związane ze znikającym tupecikiem sołtysa, pojawienie się na świecie małych zwierząt czy wizyta rodziców - wszystko składa się na wspaniałe wakacje.Eliza Piotrowska w zabawny sposób opisuje przygody paczki dzieciaków beztrosko spędzających letni czas oraz sprawującej pieczę nad swoją bratanicą z miasta cioci Jadzi. Ciocia jest postacią z pogranicza świata dzieci i dorosłych. Chociaż lata dzieciństwa ma już dawno za sobą, wspaniale rozumie młodych bohaterów, jest dla nich wsparciem oraz wzorem do naśladowania, daje im możliwości zdobywania doświadczenia i nauki na własnych błędach, ratuje z opresji i wykazuje się ogromną cierpliwością. Zyskuje sympatię wszystkich mieszkańców wsi i ma wielkie szczęście, którym potrafi dzielić się z innymi. Zdecydowanie różni się od swojej bratowej, będącej uosobieniem uporządkowanego świata dorosłych i głosem rozsądku. Każdy chciałby mieć taką ciocię, przy której pojęcie nudy nie istnieje.
Książka jest pełna humoru sytuacyjnego i słownego. Autorka ukazuje kontrast między codziennością życia na wsi i w mieście, pokazując, że wakacje spędzone z dala od komputera, telewizji czy smartfona, mogą być inspirujące i bardzo przyjemne.
Lektura "Cioci Jadzi na wsi" jest naszym pierwszym spotkaniem z tą przesympatyczną bohaterką i z chęcią sięgniemy po pozostałe części z serii. Mamy również nadzieję, że w przyszłości ciocia Jadzia nie da o sobie zapomnieć i jeszcze o niej przeczytamy, zwłaszcza, że ostatni rozdział wskazuje, że cioteczka nie zamierza spocząć na laurach.
Książkę polecamy dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodzicom, których rozbawią karykaturalne postacie, a przygody małych bohaterów przywiodą wspomnienia z dzieciństwa i sielskich wakacji spędzonych na wsi.


Tytuł: Ciocia Jadzia na wsi
Tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo Media Rodzina
Seria wydawnicza: Ciocia Jadzia
Cena okładkowa: 22 złNapracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
 • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
 • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
 • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze:

 1. Każdą książkę Pani Elizy bierzemy w ciemno :) A tak poważnie mam ten tytuł na liście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki pani Elizy są bardzo spójne, ponieważ sama je pisze i ilustruje. Poza tym ma ciekawe poczucie humoru :-)

   Usuń