sobota, 1 lipca 2017

Dla ciekawych otaczającego świata - "Mały obserwator przyrody"

Po sukcesie w naszym domu serii "Detektyw przyrody" (recenzje tu i tu), chętnie sięgnęłyśmy po kolejne książki z Wydawnictwa AWM. Tym razem mamy do zaprezentowania dwie części z serii "Mały obserwator przyrody" - "Cztery pory roku" oraz "Barwy natury".

Mały obserwator przyrody. Cztery pory roku


W książce, w czterech rozdziałach odpowiadających poszczególnym porom roku, znajdziemy liczne ciekawostki o otaczającej nas przyrodzie i jej zmianach wraz z kolejnymi miesiącami.
Na początku poznamy zwiastuny wiosny, nauczymy się rozróżniać bazie różnych gatunków wierzb, zajrzymy do mrowiska i prześledzimy wiosenne poczynania ptaków.
W kolejnym kroku poznamy letnie kwiaty i zioła, dowiemy się również, jak powstaje miód i jak przebiega rozwój żab. Jesienią odwiedzimy rykowisko oraz skupimy się na obfitości darów natury (nasiona, owoce, warzywa i grzyby). Zimą, zaś, nakarmimy głodne ptaki, a także poznamy zwierzęta aktywne o tej porze roku oraz zimowych śpiochów.

Dodatkowo na końcu znajdziemy quiz sprawdzający przyswojone podczas lektury informacje oraz indeks gatunków, które zostały opisane bądź wspomniane w książce.Mały obserwator przyrody. Barwy natury


W tej części. z kolei, skupimy się na kolorach i wzorach w świecie zwierząt. Zaczniemy od sposobu postrzegania barw przez różne organizmy. Następnie poznamy przykłady różnych zwierzaków o zadziwiających barwach: ptaków, ssaków, ryb, płazów, gadów, owadów czy mięczaków. Dowiemy się, po co zwierzętom kolorowe umaszczenie, które wykorzystują je w zalotach, którym służy jako kamuflaż, a jakim do odstraszania drapieżników. Zapoznamy się ze zjawiskiem mimikry, odwiedziny rafy koralowe i będziemy podziwiać tęczowe motyle.

Cennym uzupełnieniem książki jest znajdujący się na końcu minisłowniczek, w którym wyjaśniono trudne pojęcia użyte w tekście.Informacje zawarte w obu książkach zostały starannie dobrane i dostosowane do młodych czytelników w wieku przedszkolnym i szkolnym. Piękne zdjęcia przyciągają wzrok i zachęcają do długotrwałego obcowania z lekturą. W zdobywaniu wiedzy pomaga rozwiązywanie licznych zadań, jak labirynty, obrazkowe ciągi logiczne, sudoku rysunkowe, wyszukiwanie różnic między ilustracjami, liczenie różnych elementów. Mnogość naklejek (w obu pozycjach ponad 200) to frajda dla małych obserwatorów przyrody, którzy poprzez zabawę z łatwością przyswajają informacje o otaczającym świecie, ćwiczą spostrzegawczość i małą motorykę, próbując precyzyjnie dopasować nalepki w odpowiednim miejscu. Maluchy ucieszą również dodatkowe naklejki do wykorzystania we własnym zakresie.

Książki serdecznie polecamy na wakacyjne wojaże, zwłaszcza, że małe i duże podróże mogą być wspaniałą okazją do obserwacji i poznawania otaczającej przyrody, oraz jako ciekawy czasoumilacz podczas mniej pogodnych letnich dni spędzonych w domowych pieleszach.

Tytuł: Mały obserwator przyrody. Cztery pory roku, Mały obserwator przyrody. Barwy natury
Tekst i ilustracje: Robert Dzwonkowwski
Wydawnictwo AWM
Seria: Mały obserwator przyrody
Cena okładkowa: 20 zł


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz