niedziela, 26 lutego 2017

Od małego z kulturą za pan brat - "Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w operze"

Po sukcesie komiksów dla najmłodszych czytelników - "Pani Detektyw Sowa" oraz "Pan Łasuch Miś" (nasza recenzja tu), Adam Święcki tworzy nową wspaniałą serię książek, tym razem skierowaną do nieco starszych dzieci, bo w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Z wielką przyjemnością prezentujemy Wam "Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w operze".Kacpra fascynuje świat magii, Wróżki i Czarodzieje, ma nawet swoje magiczne akcesoria: różdżkę, kapelusz i szklaną kulę. Pewnego dnia rodzice zabierają go do Magicznego Miejsca, gdzie chłopca porywa magia muzyki. Kacper daje się ponieść melodii i wraz z muzykami i bohaterami opery przeżywa niesamowite przygody. Jakie? Musicie przekonać się sami.


Wyprawa do opery jest przedstawiona z perspektywy dziecka, dla którego wszystko jest nowe, wspaniałe, magiczne. Dziecięcy punkt widzenia, autor pokazał zarówno w warstwie tekstowej, jak i w grafice. Rodzice ukazani są wyłącznie jako damskie i męskie nogi podczas drogi do opery i z powrotem. Ilustracje są stonowane, to co nieistotne z perspektywy Kacpra, np. pozostali widzowie tworzą zaledwie półcienie, zaś to, co robi na nim ogromne wrażenie, zyskuje mocniejsze zarysy, nabiera barw i kontrastu. Muzyka przedstawiona jako nuty i klucze wiolinowe ma nadzwyczajną moc.
Dzięki książce mały czytelnik może się oswoić z nomenklaturą, taką jak: spektakl, uwertura, batuta, dyrygent, kanał orkiestrowy, scena, widownia, aria i libretto.
Po przeczytaniu tej książki niejeden maluch zapragnie, podobnie jak główny bohater, odwiedzić takie Magiczne Miejsce. My wizytę w operze mamy jeszcze przed sobą, ale sądząc po reakcjach córeczki na tę książkę oraz naszych doświadczeniach z musicalem, który, wówczas 26-miesięczna Różyczka, oglądała z zafascynowaniem i ogromną radością, z pewnością wyprawa do opery będzie dla naszego malucha wielkim przeżyciem.
W przygotowaniu jest druga część z serii "Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w muzeum". Już nie możemy się doczekać :-)
A póki co, polecamy Wam lekturę części operowej, bo nigdy nie jest za wcześnie na wprowadzenie dziecka w świat kultury i sztuki.


Tytuł: Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w operze
Tekst i ilustracje: Adam Święcki
Wydawnictwo TADAM
Seria:Gdzie? Jak? Dlaczego?
Cena okładkowa: 29 zł
Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
  • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
  • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
  • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze: