wtorek, 14 lutego 2017

Zakochanie i miłość w książkach dla dzieci

Już od jakiegoś czasu nie świętuję jakoś specjalnie Walentynek, ponieważ wraz z mężem uważamy, że kochać trzeba się przez cały rok, a nie tylko 14 lutego. Jednak, ponieważ każdy pretekst jest dobry do przeczytania ciekawej książki, postanowiłam przygotować wpis o dotychczas przeczytanych przez nas lekturach, w których bohaterowie zakochują się.
Na początku chciałam wspomnieć o książce, której dotychczas nie opisywałam na blogu - "Hipacy chce się zakochać".


Hipacy chce się zakochać


Hipacy jest kotem pracującym na poczcie, jako specjalista od skarg i wniosków. Pewnego dnia zaczyna doskwierać mu samotność i pragnie się zakochać. Marzy o mądrej, ślicznej i wrażliwej na piękno kotce, mającej ciekawe hobby. Rozpoczyna poszukiwania miłości, w których pomaga mu przyjaciel z pracy, cieszący się powodzeniem u dziewczyn, listonosz Stefan. Próbuje znaleźć odpowiednią kandydatkę wśród adresatek listów, w kwiaciarni oraz w internecie. Wyniosła Ignacja bierze go za hydraulika, pogardliwa Lukrecja myśli, że jest tragarzem, Hortensja ma budzące w Hipacym strach,siostry, zielonooka policjantka traktuje go jak wandala, a randka z piękna Gryzeldą w Muzeum Naleśników koczy się totalną klapa. Gdy zrezygnowany Hipacy przestaje szukać, przypadkiem spotyka Małgosię, jednak na ich drodze do szczęścia pojawiają się, niczym demony przeszłości, wszystkie wspomniane kotki. Czy bohater zawalczy o miłość i będzie wreszcie szczęśliwy?Autorka w przystępny dla dzieci sposób pokazuje, że kłamstwo ma krótkie nogi, zawsze wychodzi na jaw i  nie da się na nim zbudować trwałego związku oraz, że miłości nie da się zaplanować, przychodzi znienacka, w najmniej spodziewanym momencie. W tej lekkiej i pełnej humoru historyjce Katarzyna Ziemnicka wyjaśnia dzieciom na czym polega miłość i daje pretekst do rozmów o uczuciach. Uzupełnieniem tekstu są piękne ilustracje Marty Kurczewskiej. Książka spodoba się przedszkolakom, dzieciom z początkowych klas szkoły podstawowej oraz ich rodzicom.


Alberta szuka miłości


"Alberta szuka miłości" to książka dla najmłodszych w prosty sposób wyjaśniająca, czym jest miłość. Wraz z nadejściem wiosny myszka Alberta wyrusza szukać miłości, na swej drodze spotyka Freda i razem zaczynają poszukiwania. Gdzie ukrywa się miłość? Więcej dowiecie się z naszej recenzji.


O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku


"O Melanii,  Melchiorze i panu Przypadku" to historia dwóch niezwykle nieśmiałych i samotnych świnek Melanii Kopytko oraz Melchiora Knurka, którzy dzięki przypadkowi (a raczej Przypadkowi) mogą teraz wstydzić się razem. Więcej o książce przeczytacie tutaj.


Smoczek Loczek. Na ratunek Księżniczce


Kolejną książeczką, która może być pretekstem do rozmów z maluchem o miłości jest "Smoczek Loczek. Na ratunek Księżniczce". Główny bohater kocha Księżniczkę, dlatego wyrusza w pełną przygód akcję ratunkową, mającą na celu uwolnienie ukochanej z rąk Złego Rycerza. Więcej o książce przeczytacie tu.


Przytul mnie


Warto w tym zestawieniu wspomnieć także o książce "Przytul mnie", o której niedawno pisałam (recenzja tu). Jest to pozycja będąca pochwałą życia, która uczy tolerancji oraz pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo skoro Nick Vujicic, który urodził się bez rąk i nóg, znalazł miłość swojego życia i jest szczęśliwym mężem oraz ojcem, to my - zdrowi i silni również mamy szansę na miłość i szczęście.

Polecamy wszystkie wspomniane pozycje książkowe i życzymy Wam (i sobie) dużo miłości na każdy dzień roku.


Tytuł: Hipacy chce się zakochać
Tekst: Katarzyna Ziemnicka
Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo Literatura
Cena okładkowa: 22,90 zł


Tytuł: Alberta szuka miłości
Tekst: Isabel Abedi
Ilustracje: Andrea Hebrock
Wydawnictwo Dreams
Cena okładkowa: 29,99 zł

Tytuł: O Melanii, Melchiorze i panu Przypadku

Tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo Bajka
Cena okładkowa: 24,90 zł

Tytuł: Smoczek Loczek. Na ratunek Księżniczce

Tekst: Maciej Jasiński
Ilustracje: Piotr Nowacki
Wydawnictwo TADAM
Cena okładkowa: 19,90 zł

Tytuł: Przytul mnie

Tekst: Nick Vujicic, Ignatius Ho
Ilustracje: Dreamergo Ding
Wydawnictwo: Studio Emka
Cena okładkowa: 24,90 zł

6 komentarzy: