piątek, 17 lutego 2017

Nasze kocie czytanki nie tylko na Światowy Dzień Kota

Jak już wspominałam, nie jestem kociąrą, jednak moja córeczka koty kocha. W naszym domu mieszka pewien przedstawiciel kociego gatunku, wprawdzie nie miauczy i nie pije mleka, ale zdecydowanie jest ulubieńcem swojej małej pani, chodzi z nią do przedszkola, śpi w łóżku i towarzyszy niemal przez cały czas. W związku z fascynacją Różyczki tymi czworonogami, w naszej biblioteczce nie mogło zabraknąć kocich pozycji. Światowy Dzień Kota jest najlepszym pretekstem do ich zaprezentowania. W przygotowanie wpisu zaangażował się nawet Mruczek, który, chcąc pokazać każdą z książek, wyskoczył spod ciepłej kołderki swojej pani i wpakował się w kadr :-)
Zapraszamy do naszego przeglądu kocich książek w kolejności odpowiadającej wzrastającemu wiekowi odbiorcy.


Otto jeździ tam i z powrotem oraz Otto w mieście


"Otto jeździ tam i z powrotem" oraz "Otto w mieście" to wielkoformatowe, całokartonowe książki obrazkowe, nietypowe pod tym względem, że aby "przeczytać" całą książkę i dojrzeć wszystkie szczegóły, należy je obracać w prawo, w lewo, a nawet do góry nogami. Ilustracje są bardzo ciekawe i niezwykle pobudzające wyobraźnię malucha. Może on podążać wzdłuż trasy przejazdu Ottona i jego taty przez wszystkie strony publikacji, a gdy dojdzie do ostatniej, obrócić książkę i kontynuować podróż, wracając do kociego domu. "Otto w mieście" ma nieco bardziej szczegółowe ilustracje niż pierwsza część z serii, jednak obie "czytanki-odwracanki" oparte są na tym samym schemacie i w obu pojawiają się wielokrotnie ci sami bohaterowie, czasami różniący się jakimś małym szczegółem, np. lody w dłoni, czy liczba toreb z zakupami. Tekst ogranicza się tu do pojedynczych, krótkich zdań, które mogą być atrakcyjne dla czytelników w wieku 1-3 lat.
Książki sprawdzą się w zabawie małymi samochodzikami, którymi można jeździć po ich ulicach, podziwiając mijane pojazdy, budynki i bohaterów, opowiadając historie i ucząc się angielskiego.

Kicia Kocia


Kicia Kocia jest ulubienicą Różyczki, dlatego w naszych zbiorach dotychczas znalazło się aż dziewięć książeczek z serii przygód tej sympatycznej kotki i z pewnością na tym nie poprzestaniemy. O naszej przygodzie z Kicią wspominałyśmy już wcześniej (tu i tu).
Kicia Kocia jest uosobieniem dziecka w wieku przedszkolnym, jej przygody są bliskie najmłodszym czytelnikom, dzięki czemu maluchy chętnie się z nią identyfikują. Barwne ilustracje, przedstawiające przesympatyczną bohaterkę, jej przyjaciół i rodzinę, przypominają trochę dziecięce malunki, podobają się kilkulatkom. Warstwa graficzna dokładnie odzwierciedla tekst, dzięki czemu nawet maluszki mogą samodzielnie "czytać" te książki.
W posiadanych przez nas częściach Kicia Kocia:
  • zachęca do zimowej aktywności, pokazując przykłady zabaw

  • odnajduje się jako starsza siostra

  • wraz z babcią gotuje zupę i piecze ciasteczka, ostrzegając przed poparzeniem

  •  zakłada z przyjaciółmi zespół muzyczny i prezentuje różne instrumenty muzyczne

  •  pierwszy raz podróżuje pociągiem, poznając tajemnice kolei

  •  ma problemy z zaśnięciem, bojąc się nocnych potworów 

  • sprząta w swoim pokoju i przestaje się bać odkurzacza

  • przeżywa straszną burzę, unikając zachowań, które mogą ściągać pioruny

  •  idzie do lekarza i grzecznie wypełnia zalecenia pani doktor, żeby szybko wyzdrowieć 


Kot ty jesteś? 


"Kot ty jesteś" to przepiękny tomik wierszy o kotach napisanych przez Marcina Brykczyńskiego, zilustrowany cudnymi wyszywankami Elżbiety Wasiuczyńskiej. W piętnastu bardzo rytmicznych i wpadających w ucho wierszykach, autor przedstawił szeroki wachlarz charakterów przedstawicieli kociego gatunku. Wszystkie na pozór przemiłe, w środku są drzemiącymi dzikimi bestiami. Znajdziemy tu kota melomana, uwielbiającego ptasie trele, miłego kotka kochającego Polskę, kota co noc wyruszającego zbierać gwiezdny pył, kota, będącego królem miasta, mruczącego bosko kota-anioła, a nawet kota, który dostał kota. Każdy jest inny, każdy jest wspaniały na swój wyjątkowy, koci sposób, wszystkie pragną być kochane i mieć dom.
Naszym ulubionym fragmentem poza kocią parafrazą "Katechizmu polskiego dziecka", jest:
"Jestem kocim królem miasta,
Nikt do pięt mi nie dorasta,
Nie mam sobie równych zgoła,
Nikt pokonać mnie nie zdoła"
Poza wierszami, z których większość jest bardzo zabawna, a inne skłaniają do refleksji, o wartości tego zbiorku decydują wyjątkowe, bardzo kolorowe, materiałowe ilustracje, przedstawiające przesympatyczne koty. Koty małe i duże, grube i chude, uśmiechnięte i smutne... Koty, które możemy podziwiać naprawdę długo, wybierając swojego ulubieńca.


Kotek Mamrotek


Sympatyczny bohater rysunków publikowanych w "Świerszczyku" ma niebanalne pomysły, odwzajemni się chmurze za niechciany deszcz, z jaj w gnieździe zrobi pisanki, zmieni się w lwa, wprawi w ruch zepsuty samochód, wybierze się na plażę i na grzyby, pomoże liściom przetrwać zimę, ozdobi świąteczne drzewko i przeżyje wiele innych przygód.
Książka uczy dzieci opowiadać, kojarzyć fakty i wyciągać wnioski przyczynowo-skutkowe, pozytywnie wpływając na rozwój spostrzegawczości i kreatywności najmłodszych. Czarno-białe ilustracje są pełne zaskakującego humoru, dzięki czemu czas spędzony z Mamrotkiem nie jest nudny.
Opowiem ci, mamo co robią koty


Bardzo lubimy serię "Opowiem ci, mamo...", dlatego w naszych zbiorach nie mogło zabraknąć "Co robią koty". W skrócie sytuacja wygląda następująco: Gbur jest śpiochem, który uwielbia spać wszędzie i w przeróżnych pozycjach, jednak jego sielanka kończy się w momencie, gdy rodzina, której jest członkiem, adoptuje kociaka z przytuliska dla zwierząt. Żabka jest bardzo towarzyska, ciągle zaczepia swego starszego kolegę i staje się ulubienicą wszystkich, co strasznie drażni Gbura. Z czasem koty się zaprzyjaźniają i przeżywają razem niezliczone przygody.
Nikola Kucharska zadbała o to, by nie wiało nudą. Bardzo szczegółowe ilustracje są pełne humoru. W tej książce aż roi się od kotów, prócz Gbura i Żabki, znajdziemy tu również mnóstwo innych kocich bohaterów, których wyszukiwanie i podziwianie, to zajęcie na bardzo długie godziny. Znajdziemy tu również liczne zadania do wykonania, np. labirynt, wyszukiwanie szczegółów, a także sporą dawkę informacji o kociej anatomii, niekoniecznie całkiem na poważnie, oraz ankietę "Czy powinienem adoptować kota?".
Przygody kota Filemona


Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa dostojnego Bonifacego, niesfornego Filemona i Szczeniaka? Ja pamiętam i z sentymentem sięgam po tę książkę i czytam ją córeczce. Jest to ciepła i zabawna historia o życiu w małej wiejskiej chatce, relacjach międzykocich, spaniu na zapiecku, pilnowaniu myszy, nauce przez doświadczenie, psotach i zabawach, dziecięcej ciekawości, którą uosabia kociak Filemon. Tekst jest okraszony klasycznymi ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak, znanymi z książek czytanych w dzieciństwie. Rewelacja!

Księżniczka Zosia i jej kot


Księżniczka Zosia różni się od innych księżniczek, nie lubi się stroić i myć, nie dba o dworskie etykiety, a jej ulubioną zabawą jest wspinanie się na drzewa. Pewnego dnia dostaje w prezencie dostojną rasową kotkę. Czy czworonożny przyjaciel wpłynie na zmianę zachowania dziewczynki. O tym musicie przekonać się sami!
Krótkiemu tekstowi towarzyszą bardzo ładne, całostronicowe ilustracje utrzymane w pastelowych barwach, które spodobają się zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Dodatkowo na końcu książki znajduje się praktyczny poradnik opieki nad kotem.

Pies i kot w leśnym zakątku


Bezdomny pies Burek, którego wyrzucił z domu jego pan, i niekochany kot Perseusz, który sam uciekł od swej pani, spotykają się pewnego dnia i, łącząc się w swej niedoli, wyruszają razem w świat. Wkrótce poznają wilczka Tutka oraz lwa Włochata, zaprzyjaźniają się, zamieszkują razem w jaskini, razem się bawią, wzajemnie się wspierają i przeżywają wspólne przygody. Choć każdy z nich z osobna jest dość słaby, razem są w stanie stawić czoła wszelkim przeciwnościm losu i pokonają każdego nieprzyjaciela. Mądrej historii towarzyszą ładne, chociaż niezbyt liczne ilustracje.
Czekoladki dla sąsiadki


Wierszowane opowiadania Doroty Gellner w połączeniu z cudownymi ilustracjami Macieja Szymanowicza i złotawą oprawą, dają w efekcie cudowną książkę, której nie może zabraknąć w dziecięcej biblioteczce. Lektura opowiada o sąsiadce oraz jej pupilach, pudlu oraz kocie w bure łatki, którzy przysparzają jej mnóstwo powodów do zmartwień. Zwierzaki, mając przeważnie dobre intencje, strasznie psocą, a to zjedzą czekoladki sąsiadki, bo "przecież ona się odchudza", a to uprzątną w szufladce, a to pomogą w wyszywaniu makatki, a to podleją rabatki, albo złożą dziadkowi nietypowe życzenia. Z pewnością nie można się z nimi nudzić, a lektura tej książki wiąże się z głośnymi wybuchami śmiechu.

Wścibscy


Wspominając twórczość Doroty Gellner, warto przedstawić również "Wścibskich". To najmniej kocia pozycja z bieżącego zestawienia. Właściwie kot jest tu wspomniany zaledwie w dwóch rymowanych opowiadaniach, ale opisane historyjki są bardzo zabawne i chętnie po nie sięgamy. W książce znajdziemy cały repertuar wścibskich osobników, z niezwykle ciekawską nianią na czele, którzy uwielbiają podglądać i podsłuchiwać innych, stosując przeróżne wyszukane metody i przeżywając w związku z tym zabawne perypetie.
Pełnym humoru wierszykom towarzyszą piękne ilustracje Beaty Zdęby, tworząc cudowną całość, która została doceniona poprzez wpisanie m.in. na Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, a także Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.Hipacy chce się zakochać


O książce tej pisałyśmy ostatnio (recenzja tu). Hipacy ma dość samotności i postanawia się zakochać. Usilnie szuka odpowiedniej kandydatki, na próżno. Gdy, zrezygnowany, przestaje szukać, miłość przychodzi sama.
Piękna i zabawna historyjka o poszukiwaniu uczucia, cudownie zilustrowana przez Martę Kurczewską, dla przedszkolaków i młodszych szkolniaków. Kocioludek długowłosy


Pewnego dnia wiecznie zapracowany tata zabiera chłopca do zoo. Gdy wydaje się, że to będzie rewelacyjna wycieczka, nagle dzwoni telefon. Ojciec daje dziecku pieniądze na bilet powrotny, każe mu dokończyć zwiedzanie, udziela mu wskazówek, co ma powiedzieć mamie, i pędzi na ważne spotkanie, zostawiając chłopca samego. Maluch korzysta z różnych atrakcji, w tym z malowania twarzy, a w końcu zmęczony zasypia w pustej klatce, jako kocioludek długowłosy. Po przebudzeniu znajduje się na dziwnym statku dowodzonym przez Habakuka, miłośnika zwierząt, który wyłapuje je z zoo i wypuszcza w naturalnym środowisku. Przed zwróceniem chłopca do jego domu, tworzy on podręcznik, w którym opisuje cechy charakterystyczne, zwyczaje i preferencje kocioludka. Czy taka gotowa instrukcja obsługi pomoże ojcu w stworzeniu prawidłowych relacji z synem?
Książka jest bardzo ładnie zilustrowana, a wartościowa treść skierowana jest do dzieci i dorosłych i skłania do refleksji nad naszym życiem. Czy praca powinna być najważniejsza?

Aniołki kota Cagliostro. Kot w worku


Mary, Marta, Olga, Helenka, Rita i Patricia to nastolatki pochodzące z różnych stron świata, tworzące drużynę Aniołków kota Cagliostro i pomagające mu w rozwiązywaniu zagadek detektywistycznych. Tym razem zadanie jest nietypowe, bo to sam Cagliostro znajduje się w niebezpieczeństwie. Pewnego dnia siedzące przed ekranami swoich komputerów dziewczęta dostają wiadomość "Ratunku Cagl Katania".Dzielne detektywki za sprawą czarów przenoszą się na Sycylię do Katanii, gdzie w cieniu Etny i pod okiem mafii, próbują rozwikłać zagadkę zniknięcia ich kociego przywódcy. Pomaga im w tym pewien węgierski profesor. Kto okaże się winny? Musicie sami przeczytać!
Książka jest bogato ilustrowana. Bardzo ładne, czarno-białe obrazki dobrze oddają treść książki i klimat miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Przedstawione na nich sytuacje, mafiozi siedzący przy stoliku i bacznie przyglądający się dziewczynkom oraz cały czas aktywna Etna, dodają grozy. Dodatkowo na obu wyklejkach znajduje się plan Katanii, dzięki czemu możemy śledzić drogę małych detektywek. Publikacja łączy w sobie odrobinę magii z realiami Sycylijskiego miasteczka. Prócz interesującej, jak dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już samodzielnie czytają, opowieści, znajdziemy tu również wiele interesujących informacji z geografii.
Książka jest bogato ilustrowana. Bardzo ładne, czarno-białe obrazki dobrze oddają treść książki i klimat miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Przedstawione na nich sytuacje, mafiozi siedzący przy stoliku i bacznie przyglądający się dziewczynkom oraz cały czas aktywna Etna, dodają grozy. Dodatkowo na obu wyklejkach znajduje się plan Katanii, dzięki czemu możemy śledzić drogę małych detektywek. Publikacja łączy w sobie odrobinę magii z realiami włoskiego miasteczka. Prócz ciekawej, jak dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które już samodzielnie czytają, opowieści, znajdziemy tu również wiele ciekawostek geograficznych.
"Kot w worku" to już piąta pozycja z serii "Aniołki kota Cagliostro", która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina, jednak można ją czytać niezależnie od pozostałych części.

Historia Miksa, Maksa i Meks


Książka jest opowiadaniem,w którym rzeczywistość splata się z fikcją, mówiącym o prawdziwej, na pozór niemożliwej przyjaźni pomiędzy chłopcem, wyjątkowym kotem o greckim profilu oraz gadatliwą meksykańską myszką. Jest to lektura niosąca ponadczasowe przesłanie, która przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. O tej książce wspominałyśmy już jakiś czas temu (recenzja tu).Galeria kotów. Historia sztuki z pazurem


Na koniec chciałam zaprezentować coś specjalnego - przepiękny album dla miłośników kotów oraz sztuki. "Galeria kotów. Historia sztuki z pazurem" jest zbiorem akwareli Susan Herbert, które z przymrużeniem oka odtwarzają słynne sceny z malarstwa oraz filmu. W obrazach autorki, oryginalni bohaterowie otrzymali futrzaste pyszczki oraz puszyste ogony i spoglądają na widza kocimi wzrokiem.
Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej znajdziemy najsłynniejsze dzieła sztuki, począwszy od starożytności, na końcu XIX wieku skończywszy. Wśród prac zawartych w albumie znalazły się m.in.: Sarkofag Tutanchamona, ilustracje z średniowiecznych manuskryptów, dzieła takich malarzy, jak Jan Van Eyck, Tycjan, Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Caravaggio, Rembrand, Édouard Manet, Edgar Degas,
Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir czy Vincent Van Gogh. Na ilustracjach znajdziemy pojedynczych kocich bohaterów, np. Mona Lisę lub Van Gogha z zaangażowanym uchem, lub całe tłumne sceny, np. " Chłopskie wesele" lub".
Drugą część zawiera najsłynniejsze sceny z kultowych filmów, oczywiście w kocich przeróbkach. W galerii znajdziemy: Flipa i Flapa, Charliego Chaplina, jednego z Bondów, sceny z filmów "Deszczowa piosenka", "Mężczyźni wolą blondynki", "Ben Hur", "Gladiator", "Ojciec Chrzestny", "Przeminęło z wiatrem", "Casablanka" oraz wiele innych. Wszystkie obrazy zostały namalowane z wielką dbałością o szczegóły i trudno nie docenić ogromu pracy i serca , jaki Susan Herbert włożyła w swoje dzieła. Książka jest prawdziwą gratką dla kochających sztukę miłośników kotów, ale może być ona również zachętą do poznawania i obcowania z malarstwem dla tych, którzy dotychczas nie interesowali się sztuką. Dla młodszych czytelników może ona być wstępem do poznawania świata sztuki. Można zacząć od poszukiwania oryginalnych obrazów i omawiania różnic pomiędzy nimi, a reprodukcjami przedstawionymi w książce.
Wszystkie książki serdecznie polecamy do czytania i oglądania przez cały rok. Z pewnością każdy znajdzie w naszym wpisie coś dla siebie.
Jakie są Wasze ulubione książki o kotach lub z kocimi bohaterami? Jakie inne kocie czytanki możecie nam polecić? Chętnie przeczytamy :-)


Tytuł: Otto jeździ tam i z powrotemOtto w mieście
Ilustracje: Tom Schamp
Wydawnictwo: Wilga
Cena okładkowa: 39,99 z

Tytuł: Kicia Kocia. Zima, Kicia Kocia ma braciszka Nunusia, Kicia Kocia gotuje, Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny, Kicia Kocia w pociągu, Kicia Kocia nie może zasnąć, Kicia Kocia sprząta, Kicia Kocia i straszna burza, Kicia Kocia jest chora
Tekst i ilustracje: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Seria: Kicia Kocia
Cena okładkowa: 6,90 zł

Tytuł: Kot ty jesteś? 
Tekst: Marcin Brykczyński
Ilustracje: Elżbieta Wasiuczyńska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cena okładkowa: 25 zł

Tytuł: Kotek Mamrotek
Tekst: Piotr Olszówka
Ilustracje: Kacper Dudek
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena okładkowa: 19,90 zł

Tytuł: Opowiem ci, mamo co robią koty
Tekst: Nikola Kucharska,  Joanna Wajs
Ilustracje: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria: Opowiem ci, mamo
Cena okładkowa: 39,90 zł

Tytuł: Przygody kota Filemona
Tekst: Sławomir Grabowski, Marek Nejman
Ilustracje: Julitta Karwowska-Wnuczak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cena okładkowa: 49,90 zł

Tytuł: Księżniczka Zosia i jej kot
Tekst: Aleix Cabrera
Ilustracje: Rocio Bonilla
Wydawnictwo: Adamada
Seria: Księżniczki kochają zwierzęta
Cena okładkowa: 19,90 zł

Tytuł: Pies i kot w leśnym zakątku
Tekst: Elżbieta Pałasz
Ilustracje: Elżbieta Jarząbek
Wydawnictwo: Adamada
Cena okładkowa: 24,90 zł

Tytuł: Czekoladki dla sąsiadki
Tekst: Dorota Gellner
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Wilga
Seria: Złota Seria
Cena okładkowa: 24,99 zł

Tytuł: Wścibscy
Tekst: Dorota Gellner
Ilustracje: Beata Zdęba
Wydawnictwo: Bajka
Cena okładkowa: 29,90 zł

Tytuł: Hipacy chce się zakochać
Tekst: Katarzyna Ziemnicka
Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Literatura
Cena okładkowa: 22,90 zł

Tytuł: Kocioludek długowłosy
Tekst: Etgar Keret
Ilustracje: Aviel Basil
Wydawnictwo: W.A,B.
Cena okładkowa: 29,99 zł

Tytuł: Aniołki kota Cagliostro. Kot w worku
Tekst: Jarosław Mikołajewski
Ilustracje: Marcin Bruchnalski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Seria: Aniołki kota Cagliostro
Cena okładkowa: 19,90 zł

Tytuł: Historia Miksa, Maksa i Meks
Tekst: Louis Sepúlveda
Ilustracje: Joëlle Jolivet
Wydawnictwo: Oficyna Literacka Noir sur Blanc
Cena okładkowa: 21 zł

Tytuł: Galeria kotów. Historia sztuki z pazurem
Tekst i ilustracje: Susan Herbert
Wydawnictwo: Media Rodzina
Cena okładkowa: 49 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz