sobota, 4 marca 2017

Gratka dla małego mechanika - "Jak zbudować samochód? Historyjka techniczna"

Dzisiaj u nas książka dla nieco starszych czytelników - starszych przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej. Ponadto jest to pozycja, która w zdecydowanej większosci trafi w gusta i do biblioteczek chłopców. Jednakże, ze względu na szereg uwarunkowań, nie mogło jej zabraknąć w naszych zbiorach, podobnie jak pierwszej części z serii. Przed Wami "Jak zbudować samochód? Historyjka techniczna".


Szczur Arni opuszcza szajkę Długiego Jacka i wraz z wróblem Zenkiem i żabą Krystianem rozpoczynają budowę samochodu marzeń. Głową przedsięwzięcia i głównym konstruktorem jest Zenek, wykonawcą Arni, zaś Krystian zajmuje się załatwianiem potrzebnych części. Wszystko idzie jak z płatka, do czasu gdy dawny przywódca bandy, do której należał Arni dowiaduje się o powstającym aucie. Z zazdrości grozi Arniemu zniszczeniem samochodu, i mimo przeprowadzce do innej kryjówki, udaje mu się wykraść konstrukcję. Na szczęście, dzięki pomocy dawnych przyjaciół wszystko dobrze się kończy i jasno niebieskie cacko opuszcza warsztat.


Książka poza bajkową fabułą z wątkiem kryminalnym, niesie ogromną dawkę wiedzy technicznej. Dowiemy się z niej m.in. jak wygląda zawieszenie w niektórych samochodach, jak działa układ kierowniczy, do czego służy mechanizm różnicowy, jak działa hamulec, jak jest zbudowany i jak pracuje silnik czterosuwowy, do czego służy gaźnik, po co w samochodzie sprzęgło i czy kopyta mają tylko konie. Poznamy również różne czynności powszechnie wykonywane w warsztacie samochodowym, jak montaż silnika czy przygotowanie karoserii do malowania i samo lakierowanie. Dzięki obsadzeniu historii w 1964 roku budowa samochodu nie ulega dodatkowej komplikacji o wszechobecną we współczesnych czasach elektronikę, a tworzone auto jest pięknym klasykiem.

Książka napisana jest w sposób atrakcyjny i przystępny dla młodego czytelnika. Zadziorne konwersacje pomiędzy bohaterami są źródłem humoru i ułatwiają zapamiętanie ciekawostek technicznych. Towarzyszące tekstowi piękne ilustracje cieszą oko zarówno dzieci jak i dorosłych, a rzetelne, pełne detali schematy budowy samochodu pozwalają na szczegółowe poznanie budowy auta i zapoznanie się z nomenklaturą motoryzacyjną.

W serii "Historyjki techniczne" Wydawnictwa Prószyński i s-ka dotychczas ukazały się dwie książki. Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie wydana również trzecia część "Jak zbudować samolot?". Już nie możemy się doczekać :-)


Serdecznie polecamy książki wszystkim małym miłośnikom motoryzacji do czytania z rodzicem lub samemu. Szczególnie spodoba się dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, chociaż, ze względu na ilustracje, doskonale odzwierciedlające rzeczywistość może być źródłem informacji dla początkujących mechaników, a przedstawionych tu schematów nie powstydziłby się niejeden podręcznik. U nas doskonale sprawdzają się jako pomoc naukowa do wyjaśniania zasłyszanych w naszych rozmowach pojęć i tłumaczenia do czego służą różne części motocyklowe lub samochodowe, które czasem pojawiają się w domu, że względu na hobby Różanego taty :-)
"Jak zbudować samochód?" polecamy również laikom motoryzacyjnym jako lekturę przed wizytą w warsztacie samochodowym ;-)


Tytuł: Jak zbudować samochód? Historyjka techniczna
Tekst i ilustracje: Martin Sodomka
Wydawnictwo Prószyński i s-ka
Seria: Historyjka techniczna
Cena okładkowa: 26 zł


Napracowałam się, żeby napisać dla Ciebie ten post. Teraz liczę na Ciebie. Pomóż mi, proszę, współtworzyć to miejsce. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Możesz:
 • Zostawić komentarz. Dla Ciebie to chwilka, a dla mnie ogromna przyjemność i motywacja do dalszej pracy.
 • Polubić mój fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco.
 • Jeśli ten tekst Ci się spodobał, podziel się nim ze znajomymi.

2 komentarze:

 1. Wspaniałości w jednym egzemplarzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy mały miłośnik motoryzacji będzie zachwycony :-) ciekawa historia, zabawa i nauka w jednym

   Usuń