czwartek, 16 marca 2017

"Pan Soczewka w puszczy" - klasyka w nowym wydaniu

Po niemal sześćdziesięciu latach od pierwszego wydania "Pana Soczewki w puszczy", Wydawnictwo Wilga ponownie przybliża tę bajkę Brzechwy w ramach "Serii z niezapominajką". Dzięki uprzejmości Wydawnictwa miałyśmy okazję zapoznać się z tą piękną i zabawną publikacją.Spośród mnóstwa przeróżnych zawodów pan Soczewka wybrał profesję operatora filmowego i robi to z wielką pasją i zaangażowaniem:
On wszędzie dotrze, on nie zna strachu, 
Robi swe zdjęcia siedząc na dachu, 
Włazi na drzewo, zwisa na rynnie,
Lin okrętowych czepia się zwinnie,
Chwyta się auta w szalonym pędzie, 
Skacze do wody... Musi być wszędzie. 
Tak, moi drodzy, to nie przelewki. 
Nikt nie prześcignie pana Soczewki. 


Pewnego razu jego samolot staje w płomieniach i niesiony przez wiatr na spadochronie trafia do puszczy. Tam zjednuje sobie króla zwierząt - lwa i nagrywa spektakularny film o życiu dzikich zwierząt. Na swojej taśmie rejestruje paradę, wyścig, a nawet piramidę utworzoną przez mieszkańców puszczy. W końcu nieustraszony reporter opuszcza dziki teren bogatszy o cenne nagrania i przygody.

Nad tekstem nie trzeba się rozwodzić, rym, rytm, ciekawa historia i mistrzowskie władanie słowem, to po prostu Brzechwa. Warto podkreślić, że książka została wzbogacona o piękne, wielobarwne ilustracje Katarzyny Nowowiejskiej, które w połączeniu z wartką akcją opowiastki tworzą bardzo interesującą i zabawną lekturę, dla której nie ma miejsca na półce w biblioteczce dziecięcej, ponieważ zawsze musi być w zasięgu ręki małego czytelnika. Aż wstyd się przyznać, że dotychczas nie znałam pana Soczewki. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że mogłam go poznać razem z córeczką, i, w ramach zadośćuczynienia, planuję przeczytać wszystkie historie o podróżach tego szalonego operatora filmowego i poznać jego przygody na księżycu i w otchłaniach oceanu.
Serdecznie polecamy "Pana Soczewkę w puszczy" wszystkim przedszkolakom i młodszym uczniom szkoły podstawowej. Dużo śmiechu gwaratowane.Tytuł: Pan Soczewka w puszczy
Tekst: Jan Brzechwa
Ilustracje: Katarzyna Nowowiejska
Wydawnictwo Wilga
Seria z niezapominajką
Cena okładkowa: 24,99 zł

2 komentarze: