wtorek, 28 marca 2017

"Historia Jezusa w obrazach" - z Chrystusem od małego

Zabieramy Różyczkę do Kościoła w zasadzie od urodzenia i w związku z tym już od dawna córeczka zadaje pytania o wiarę, o narodzenie, życie i śmierć Chrystusa. W takich sytuacjach przychodzą nam z pomocą książki. Jedną z nich jest "Historia Jezusa w obrazach".
Książka zawiera piętnaście bardzo kolorowych rozkładówek, na których przedstawiono różne sceny z życia Jezusa. Począwszy od zwiastowania i narodzin w Betlejemskiej stajence, poprzez odnalezienie dwunastoletniego Jezusa w świątyni, chrzest z rąk Jana w Jordanie, powołanie apostołów, cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej, uzdrowienie chorych (na przykładzie paralityka), rozmnożenie chleba i ryb, błogosławieństwo dzieci, wizytę w domu poborcy podatkowego Zacheusza, przypowieść o zaginionej owcy i dobrym pasterzu, wjazd na osiołku do Jerozolimy, ostatnią wieczerzę, modlitwę i pojmanie w Ogrodzie Oliwnym, na drodze krzyżowej, śmierci, zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego skończywszy.Głównym nośnikiem informacji w tej książce są obrazy przedstawiające sceny z życia Chrystusa osadzone w ówczesnej codzienności. Podczas, gdy Maryja rozmawia z Archaniołem Gabrielem, ktoś trzepie dywany, ktoś inny sprzedaje arbuzy. Podobnie na innych ilustracjach znajdują się osoby, których nie dotyczy to, co w danej chwili dzieje się w bezpośredniej bliskości Jezusa.

Pewnie nie każdemu przypadną do gustu ilustracje pełne kontrastów i postaci o nieproporcjonalnie dużych głowach, ale mnie one nie przeszkadzają, a Róży nawet się podobają, a to chyba najważniejsze :-)

Barwnym ilustracjom towarzyszy komentarz biblijny, który ułatwia zrozumienie przedstawionych scen. Jest on dostosowany do potrzeb kilkulatków, napisany przystępnym językiem. Jednak kolory tła, na których umieszczony jest tekst czasem są zbyt ciemne, co, przy dość małej czcionce, może utrudniać lekturę niewprawnemu młodemu czytelnikowi lub w nieco słabszych warunkach oświetleniowych.

Książka daje możliwość zgłębiania wiedzy o życiu Pana Jezusa poprzez zabawę. Wykorzystuje naturalną dziecięcą ciekawość, dając pretekst do poznawania podstaw wiary chrześcijańskiej. Najmłodszym czytelnikom spodoba się mnogość szczegółów do wyszukiwania oraz teksty przedstawione w dymkach. Różyczka bez przerwy pyta o to, co mówią poszczególni bohaterowie ilustracji, prosi o wyjaśnienie sytuacji, pyta o emocje, o ludzkie pobudki do konkretnych czynów. Szczególnie intryguje ją rozkładówka dotycząca męki i śmierci Pana Jezusa.

Książkę polecamy przedszkolakom wykazującym zainteresowanie wiarą oraz rodzicom pragnącym przybliżyć swoim kilkulatkom życie Jezusa. Dla najmłodszych będzie ona źródłem wspaniałej zabawy i ćwiczeniem spostrzegawczości, a nieco starszym pozwoli zrozumieć pewne niełatwe nawet dla dorosłych prawdy naszej wiary.


Tytuł: Historia Jezusa w obrazach
Tekst: Laureen Bouyssou
Ilustracje: Charlotte Ameling
Wydawnictwo Święty Wojciech
Cena okładkowa: 25 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz