czwartek, 26 stycznia 2017

"Detektyw przyrody" dla małych odkrywców

Córeczka wykazuje duże zainteresowanie otaczającym ją światem, a szczególnie przyrodą. Ostatnio była jednym z najmłodszych uczestników Nocy Biologów, która miała miejsce na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z przejęciem próbowała wykonywać łatwe doświadczenia i podziwiała eksponaty. Do domu wróciłyśmy z poczwarką Galleria mellonella i z zachwytem obserwowałyśmy jak rozwija się z niej dorosły owad. Świetnie sprawdzają się u nas wszelkie publikacje o tematyce przyrodniczej, dlatego dzisiaj mamy do zaprezentowania dwie książki z serii "Detektyw przyrody" Wydawnictwa AWM.Detektyw przyrody. Łąka, pole, lasZ książki dowiemy się m.in. co piszczy w trawie, czym się różnią myszy od pozostałych drobnych ssaków, jakie są różnice między motylami i ćmami, jak wygląda przykładowy łańcuch pokarmowy, jak wyglądają liście i szyszki różnych gatunków drzew, czy mchy i paprocie kwitną, które owoce są trujące, jakie zwierzęta leśne prowadzą nocny tryb życia, czym się różni zając od królika, czy jeleń jest "mężem" sarny, czy trawy można jeść i wiele, wiele innych ciekawostek. Jedyne, co nie jest dla mnie do końca zrozumiałe, to pojawienia się w tej części informacji (chociaż niezaprzeczalnie interesujących) o słoniach i dzikich kotach, jak lampart czy gepard. Książka ma liczne naklejki, które należy umieścić w odpowiednich miejscach. Dodatkową motywacją do rozwiązania zadań są naklejki, które dziecko otrzymuje w nagrodę za każdą poprawną odpowiedź. Ponadto w publikacji znajduje się aż 3,5 strony nalepek, które czytelnik może wykorzystać w dowolny sposób, np. tworząc swój własny zeszyt wiedzy o przyrodzie.
Detektyw przyrody. Miasto, park, zooW tej części mały czytelnik znajdzie m.in. informacje o zwierzętach domowych - różnych rasach psów, kotów oraz gatunkach rybek akwariowych, pozna rośliny występujące powszechnie w parkach miejskich i na skwerkach, dowie się, co to są rośliny ruderalne, nauczy się rozróżniać jaskółki i jerzyki oraz wróble i mazurki, a także poszczególne gatunki gołębi i sikor, pozna przykładowe rośliny doniczkowe i ich "mieszkańców", wreszcie odwiedzi zoo i dowie się co nieco o papugach, małpach, małpkach i małpiatkach, gadach krokodylowatych, antylopach i żyrafach oraz ptakach zamurowujących samice w dziupli na czas lęgów. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej książki, prawidłowe rozwiązanie zadania jest nagradzane naklejką. Umieszczono tu również kilka dodatkowych nalepek dla czytelnika.
Chociaż książki te są przeznaczone dla starszych przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, bardzo spodobały się mojej 2,5-latce ze względu na dużą ilość naklejek ("Patrz mamusiu, jakie ładne naklejki. Chodź, stofografujemy (:-)) i będę przyklejać"). Chętnie wyszukuje brakujące nalepki i przykleja je w odpowiednich lupkach w pierwszej publikacji. Trudniejsza okazała się dla niej druga pozycja ze względu na konieczność bardziej precyzyjnego dopasowania naklejek do otaczającego tła. Bardzo cieszą ją naklejki, które otrzymuje za prawidłowe policzenie różnych elementów, np. drzew, owadów czy ptaków. Większość dodatkowych zagadek jest dla niej jeszcze za trudna, ale dziecko w odpowiednim wieku powinno sobie z nimi poradzić.


Książki są ładnie wydane, liczne zdjęcia i rysunki przyciągają uwagę dziecka. Informacje są podane w interesujący i zrozumiały sposób, a przedstawione ciekawostki, dzięki zabawie z naklejkami i pytaniom kontrolnym, zapadają w pamięć. Dodatkowo na końcu znajduje się indeks gatunków roślin i zwierząt przedstawionych w książce.

Autorem całej serii jest Robert Dzwonkowski. Poza przedstawionymi tytułami, ukazały się w niej także: "Detektyw przyrody. Morze, jezioro, rzeka" oraz "Detektyw przyrody. Góry i jaskinie". Chętnie po nie sięgniemy w przyszłości.
Książki polecamy wszystkim dzieciom zainteresowanym otaczającą ich florą i fauną oraz ich rodzicom, jako wsparcie w zmaganiach z niepohamowaną ciekawością pociech. Książki pomogą małym odkrywcom, w atrakcyjny dla nich sposób, poznać otaczającą przyrodę. Doskonale sprawdzą się podczas spacerów w cieplejsze dni, a także w domu, jako zajęcie na długie zimowe wieczory.

Tytuł: Detektyw przyrody. Łąka, pole, las; Detektyw przyrody. Miasto, park, zoo
Tekst i ilustracje: Robert Dzwonkowski
Wydawnictwo AWM
Seria: Detektyw przyrody
Cena okładkowa: 20 zł

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu AWM za egzemplarze książek do recenzji.

4 komentarze:

 1. Dziękujemy za rekomendacje, chętnie sięgniemy po te pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tyle propozycji książkowych to coś co uwielbiam! :)A my zapraszamy w nasze skromne progi do obserwacji i odwiedzin :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością będę odwiedzać i zapraszam do nas częściej :-)

   Usuń