wtorek, 24 stycznia 2017

"Mali odkrywcy. Moje ciało" - anatomia dla przedszkolaka

Fascynacja ludzkim ciałem trwa u nas od paru miesięcy. Dotychczas naszą główną lekturą o tej tematyce była "Pierwsza encyklopedia. Ciało człowieka" Wydawnictwa Wilga, a ostatnio w naszym domu zagościła inna książka, przedstawiająca w sposób dostępny dla przedszkolaka tajniki ludzkiego ciała - "Moje ciało" z serii "Mali odkrywcy" tego samego Wydawnictwa. Obie pozycję mają jednak małą wadę - zdecydowanie nie nadają się do czytania tuż przed snem, ponieważ są tak ciekawe dla mojego maluszka, że nie może się od nich oderwać i o zaśnięciu nie ma mowy.

"Moje ciało" jest książką z okienkami, w której na ośmiu rozkładówkach przedstawiono takie zagadnienia jak:
 • Dlaczego się od siebie różnimy? 
 • Skąd się biorą ludzie? 
 • Jak działa nasze ciało? 
 • Gdzie znika moje jedzenie? 
 • Czym zajmuje się mój mózg? 
 • W jaki sposób widzę i słyszę? 
 • Dlaczego czuję się jakoś niewyraźnie?
 • W jaki sposób mogę dbać o swoje ciało? 
Dzieci dowiedzą się z niej m.in. z jakich części zbudowane jest ludzkie ciało, jak wygląda rozwój dziecka, do czego służy szkielet i różne narządy, jak trawiony jest pokarm, jak zbudowany jest mózg i za co odpowiada, jakie mamy zmysły, jak przebiega infekcja i jakie są przyczyny różnych chorób oraz co robić, aby być zdrowym.


Książka jest ładnie wydana, okładka jest gruba i ma zaokrąglone rogi, strony i okienka również są bardzo wytrzymałe. Ponad 30 "sekretów" ukrytych pod okienkami zachęca maluchy do ich odkrywania i zdobywania wiedzy. Tak podane ciekawostki, dzięki elementowi zaskoczenia i frajdzie towarzyszącej zaglądaniu do skrytek, łatwiej zapadają w pamięć. Ilustracje są uproszczone, bez zbędnych szczegółów, a ilość zawartych w publikacji informacji nie przytłacza.
Ulubionymi okienkami mojej córeczki są te, przedstawiające płód w brzuchu matki, wnętrze jelita grubego oraz pęcherz moczowy.
Mamy także inne publikacje poruszające podobną tematykę, w tym jeszcze jedną książkę z okienkami, ale większość z nich jest zbyt skomplikowana dla najmłodszych czytelników, natomiast prezentowana tu pozycja idealnie trafia w nasze potrzeby.
Książkę serdecznie polecamy wszystkim przedszkolakom zainteresowanym anatomią człowieka.
W serii "Mali odkrywcy" ukazały się również: "Pojazdy", "W kosmosie" oraz "Świat zwierząt", po które z chęcią sięgniemy.


Tytuł: Mali odkrywcy. Moje ciało
Tekst: Ruth Martin
Ilustracje: Allan Sanders
Wydawnictwo Wilga
Seria: Mali odkrywcy
Cena okładkowa: 29,99 zł


Dziękujemy Wydawnictwu Wilga za egzemplarz recenzencki.

2 komentarze:

 1. Fajns taka książka.
  Synek by sie z niej ucieszyl, bo lubi takie tematy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas ciało człowieka, to rówież jeden z głównych tematów, a ta książka, choć ma rekomendację 5+, nadaje się również dla młodszych przedszkolaków.

   Usuń