sobota, 28 stycznia 2017

"Kajtek, uważaj!" - pochwała czytelnictwa i lekcja tolerancji

Dzisiaj u nas rewelacyjna książka, która łączy w sobie wszystko, co powinna mieć lektura dla dzieci - cudne ilustracje oraz mądrą historię. Książka jest z nami od kilku dni i w tym czasie, była jedną z najczęściej czytanych pozycji. Nie zdążyła nawet trafić na półkę, bo zawsze musi być pod ręką. Do sięgnięcia po książkę zachęca patrzący na nas z okładki sympatyczny szpak w wielkich niebieskich okularach. Poznajcie małego ptasiego mola książkowego, oto Kajtek!
Kajtek jest szpaczkiem, który uwielbia czytać książki, jednak pewnego dnia zauważa, że ma kłopoty ze wzrokiem. Pani bibliotekarka sugeruje, że może to dalekowzroczność, a dzięki książkom mały bohater dowiaduje się, że powinien nosić okulary. Udaje się, więc do okulisty - doktora Sokoli Wzrok, gdzie nabywa swoje śliczne nowiutkie binokle. Pragnie pochwalić się nimi swoim kuzynom, lecz zamiast oczekiwanej aprobaty, spotyka się z drwinami i wyzwiskami. Na szczęście przypomina sobie sławnych ludzi, którzy również nosili okulary i pocieszony tym faktem, wyrusza na spacer do lasu, podziwiając rzeczy, których dotychczas nie dostrzegał. Skoncentrowany na detalach, nie zauważa ogromnego kamienia i wpada w wielkie tarapaty. W sytuacji zagrożenia życia przydaje się m.in. zdobyta dzięki książkom wiedza, kreatywność oraz..., ale o tym musicie przekonać się sami. Dość, że w wyniku zaistniałych zdarzeń, wszystkie szpaki z rodziny Kajtka zapragnęły własnych okularów.


Opowiastka jest napisana prostym językiem, w sposób, który przemawia do wyobraźni przedszkolaków. Pobudza zainteresowanie maluchów, będąc źródłem nieuniknionych pytań: "A kim był... Franklin, John Lennon, Gandhi, Archimedes?", "Co to jest alfabet Morse'a?". Na część z nich znajdziemy odpowiedź w przypisach.
Warto wspomnieć o świetnych, pełnych humoru ilustracjach, które wspaniale uzupełniają tekst i, szczególnie dla najmłodszych czytelników, są głównym nośnikiem treści. Podziwianie skrzydlatych bohaterów przedstawionych w przeróżnych pokracznych pozach, może być zajęciem na długi czas. Dodatkowo ciekawe rozmieszczenie tekstu oraz użycie zróżnicowanej wielkości oraz barwy liter, przyciąga uwagę dzieci i może być zachętą do samodzielnego czytania.

Kajtek posiada wszystkie cechy dziecka, które dużo czyta - ma szeroką wiedzę z różnych dziedzin, którą jest w stanie wykorzystać w praktyce, potrafi kojarzyć fakty, ma bujną wyobraźnię i jest bardzo kreatywny. Główny bohater wzbudza wiele sympatii, córeczka bardzo go polubiła za jego miłość do książek. Żeby się do niego upodobnić, zrobiłyśmy nawet kartonowe okulary, podobne do Kajtkowych, niestety nie przetrwały zbyt intensywnej eksploatacji przez mojego małego mola książkowego. 
Książka, podobnie jak u nas, może być inspiracją do wykonania pracy plastycznej "Moje wymarzone okulary" lub "Nowe okulary dla Kajtka" oraz rozmowy o wadach wzroku, konieczności jego badania, reakcjach otoczenia na tych, którzy się różnią, np. noszą okulary, poruszają się na wózku, mają rude włosy, czy są otyli. 
Dotychczas książka została przetłumaczona na wiele języków, ciesząc dzieci z różnych krajów. Mamy nadzieję, że w Polsce zostaną wydane również inne pozycje z cyklu przygód Kajtka. Już nie możemy się doczekać!
Książkę polecamy serdecznie małym okularnikom, jako lekturę pozwalającą oswoić się z koniecznością noszenia okularów, a także wszystkim przedszkolakom, jako wspaniałą lekcję tolerancji dla odmienności i zachętę do czytania książek. 


Tytuł: Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary
Tekst: Jennifer Berne
Ilustracje: Keith Bendis
Wydawnictwo Prószyńki i S-ka
Cena okładkowa: 25 zł


Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Prószyńki i S-ka za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.

2 komentarze: