wtorek, 31 stycznia 2017

"Przytul mnie" - lekcja szczęścia

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przytulania sięgnęłyśmy po wyjątkową publikację, która pokazuje, jaką moc ma prosty gest przytulenia, szczery uśmiech, czy miłe słowa. Nadal pozostajemy w temacie tolerancji, jednak w przeciwieństwie do ostatniego wpisu, prezentowana książka nie jest bajką, lecz prawdziwą historią niezwykłego człowieka, który pragnął żyć zwyczajnie. Dzisiaj u nas "Przytul mnie. Osiem inspirujących lekcji Nicka Vujicica, opartych na prawdziwej historii jego życia, których twoje dziecko nie powinno przegapić".
Oto Nick.
Nick pochodzi z Australii, w wieku 21 lat ukończył księgowość i planowanie finansów. Obecnie jest mężem i ojcem oraz znanym na całym świecie mówcą motywacyjnym. Dotychczas odwiedził ponad 40 krajów. Wiedzie bardzo aktywny tryb życia, gra w piłkę nożną oraz golfa, jeździ na deskorolce, pływa, nurkuje i surfuje. Nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Nick przyszedł na świat bez rąk i nóg. 
W książce przeczytamy osiem historyjek z życia Nicka:

  • o tym jak pewna trzyletnia dziewczynka, z troską o jego uczucia, przytuliła Nicka
  • o jego przyjściu na świat i miłości rodziców
  • o początkach szkoły, determinacji mamy, która pragnęła, by syn mógł się uczyć z innymi dziećmi i wsparciu nauczyciela w przezwyciężaniu trudności
  • o drwinach dwunastu łobuzów oraz miłym słowie dziewczyny-anioła, czyli o tym, że przyjaźń może uratować życie
  • o wdzięczności, która sprawia, że jest szczęśliwy
  • o potędze jego "kurzej stópki", dzięki której pisze długopisem i na klawiaturze oraz uprawia różne sporty i dopiero jej zwichnięcie sprawiło, że poczuł się naprawdę niepełnosprawny
  • o początkach działalności, jako mówca motywacyjny i reakcjach innych osób na jego opowiadania
  • o prawdziwej miłości, małżeństwie i rodzicielstwie

Każdej historii towarzyszy podsumowanie "Czego można nauczyć się od Nicka?", w którym w paru zdaniach przedstawione są najważniejsze wartości i wnioski z niej wynikające. 


Publikacja ta napisana jest w sposób zrozumiały dla najmłodszych, ale przedstawione w niej treści są uniwersalne. Książkę polecamy dzieciom w różnym wieku, od starszego przedszkola po nastolatka, tym, którym brakuje pewności siebie i poczucia własnej wartości, którzy spotykają się z atakiem agresji ze strony rówieśników, którzy doświadczają trudności w szkole, jak i tym, którzy w swym środowisku mają do czynienia z odmiennością.

Książka ta uczy akceptacji i tolerancji, ponieważ nie jest sztuką stać w tłumie i wyśmiewać innych, słabszych, nie potrafiących się bronić. Sztuką jest mimo bycia pośmiewiskiem, pozostać sobą i nie ugiąć się pod wpływem oszczerstw i wyzwisk.
Sztuką jest wykorzystać swą inność, by dać przykład pozostałym, jak pięknie żyć. Sztuką jest być szczęśliwym mimo przeciwności losu. Sztuką jest pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo skoro Nick może tak wiele nie mając rąk ani nóg, to my - zdrowi i silni możemy wszystko, wystarczy tylko chcieć, bo "szczęście to kwestia wyboru".Tytuł: Przytul mnie

Tekst: Nick Vujicic, Ignatius Ho
Ilustracje: Dreamergo Ding
Wydawnictwo: Studio Emka
Cena okładkowa: 24,90 zł


Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Emka za egzemplarz książki do recenzji. 

2 komentarze: