środa, 25 stycznia 2017

"Kłótnia liter", czyli alfabet na wesoło

Różyczka, z racji obcowania z książkami od maleńkiego, wykazuje bardzo duże zainteresowanie literkami. Często o nie pyta, część sama nazywa i pokazuje w dowolnym tekście, a jedną z jej ulubionych piosenek jest "ABC song", która w jej wykonaniu brzmi: "ej bi si bi i ef dżi... dżej kej ... o pi kiu aj es ... dabju eks łaj zi, nał aj ... ejbisis neks aj łon ju sin łif mi" (w miejscu ... jest nucenie melodii :-)). Poza tym, doskonale jest nam znany wierszyk o potłuczonym abecadle, a ostatnio hitem jest inny, zabawny utwór, w którym bohaterami są kolejne litery alfabetu - "Kłótnia liter".


Litery, niczym warzywa z Tuwimowskiego wiersza "Na straganie", kłócą się o laur pierwszeństwa. Każda uważa, że jest najważniejsza i najpotrzebniejsza spośród wszystkich liter w alfabecie. Pojawia się oburzenie, złość, pogarda, zdziwienie, protesty, łzy i obrzydzenie. Wreszcie nastaje zgoda, bo każda litera ma taką samą wartość - wszystkie tworzą piękne słowa, zdania, wiersze...
Błyskotliwemu, dowcipnemu i łatwemu do zapamiętania tekstowi Janusza Jabłońskiego towarzyszą pełne kolorów i kontrastów, niebanalne ilustracje Agnieszki Myszkowskiej. Grafika i tekst wzajemnie się uzupełniają, tworząc bardzo dynamiczną i interesującą całość. Obrazki są nieoczywiste, przez co wspaniale pobudzają wyobraźnię czytelnika, za każdym razem można zauważyć nowy detal i inaczej je odczytać. Ilustratorka wykorzystała rozmaite kroje liter, dzięki czemu mały czytelnik może sobie uświadomić, że ta sama literka może różnie wyglądać.
Przedstawiony w książce spór może być również punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o emocjach, rywalizacji i życiu w społeczeństwie.
Ładne wydanie i duży format sprawiają, że książka ta może być ciekawym pomysłem na prezent.
Książkę polecamy wszystkim dzieciom wykazującym zainteresowanie literkami i rozpoczynającym swoją przygodę z czytaniem. Spodoba się zarówno młodszym przedszkolakom, jak i starszakom idącym do szkoły podstawowej.


Tytuł: Kłótnia liter
Tekst: Janusz Jabłoński
Ilustracje: Agnieszka Myszkowska
Wydawnictwo Dragon
Cena okładkowa: 34,95 zł


Dziękujemy Wydawnictwu Dragon za przesłanie egzemplarza książki do recenzji.


A oto lubiana przez córeczkę piosenka:

2 komentarze:

 1. A to ciekawe ;-).
  Ladna książka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi się spodobała, bo wiersz jest rytmiczny, a ilustracje intrygujące :-)

   Usuń